U subotu ujutru nastavio se loš trend za digitalni novac.
Do toga je došlo nakon velikog pada u četvrtak uveče, kada su neke od najjačih kriptovaluta izgubile i više od 10 odsto svoje vrijednosti, a potom je uslijedila djelimična stabilizacije tokom petka.
Naime, Bitcoin je u jednom trenutku pao na 34.350 dolara, prema podacima platforme Coinmarketcap, što je skoro polovina maksimalne vrijednosti koju je dostigao u novembru prošle godine kada se trgovao za preko 68.000 dolara.
Ovaj pad "zbrisao" je više od 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti Bitcoina, dok je sa cijelog kripto tržišta "nestalo" više od jednog biliona dolara, prenosi "Bloomberg" računicu kompanije Bespoke Investment Group.
Kao jedan od razloga za nagli pad vrijednosti kriptovaluta navodi se najava administracije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da bi već sljedećeg mjeseca mogla da bude objavljena početna vladina strategija za digitalnu imovinu, i da će od saveznih agencija biti zatraženo da procijene rizike i mogućnosti koje ona predstavlja.
Pojedini analitičari očekuju dalji pad kriptovaluta, pa su se pojavile i prognoze da bi nakon eventualnog smanjenja vrijednosti do 30.000 dolara moglo da se dogodi drastično urušavanje Bitcoina, čija bi cijena mogla da padne sve do 10.000 dolara, prenosi portal "Biznis.rs".
Tokom posljednja 24 sata najpoznatija kriptovaluta izgubila je više od šest odsto svoje vrijednosti, dok je u proteklih nedjelju dana cijena smanjena za 16 procenata.
Trenutna cijena Bitcoina je oko 35.900 dolara, a tržišna kapitalizacija je nešto manja od 683 milijarde dolara.
Ethereum, druga najveća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji, potonuo je za 24 sata skoro 10 odsto, na 2.490 dolara. Pad u proteklih nedjelju dana iznosio je oko 24 procenata, a tržišna kapitalizacija je na nivou od 299 milijardi dolara.
I sve ostale vodeće digitalne valute nalaze se "u crvenom", pa su tako gubitke u protekla 24 sata zabilježili solana (14,70 odsto), BNB (11 odsto) i kardano (8,17 odsto). Polkadot je izgubio 13,74 odsto vrijednosti, a tera 13,29 procenata.