Godinu dana pošto je Zakonom zabranjeno stavljanje u promet proizvoda koji sadrže ftalate, toksične aditive koji se dodaju u plastiku, oni su i dalje na tržištu. Alternativa za bezbjednije hemikalije - Alhem, koja je sprovela istraživanje, poziva da se primjenjuje propis koji je Ministarstvo životne sredine Srbije usvojilo.
Od 30 proizvoda kupljenih u beogradskim prodavnicama testiranjem u laboratoriji „Batuta" kod 19 je pronađeno znatno više ftalata od dozvoljenog nivoa. Najviše - u dječijoj kabanici, zatim u predmetima za domaćinstvo, zidnim oblogama, samoljepljivim folijama, vještačkoj koži, patosnicama za automobile, školskim rančevima, u kozmetičkim torbicama.
Stručnjaci Alhema obratili su se sanitarnoj, tržišnoj i ekološkoj inspekciji.
"Ne samo da ih imamo na tržištu, da se ta kontrola ne sprovodi, već da uopšte nemamo jasnu nadležnost ko kontroliše. S obzirom na to da se ne zna koja je nadležnost, da kontrole nije bilo ovih proizvoda, i to smo i provjerili u izvještaju inspekcijskih organa za prošlu godinu, to je nešto što smatramo da predstavlja prijetnju po zdravlje građana Srbije", kaže mr Jasminka Ranđelović, biohemičarka, program menadžerka, Alhem.
Ftalati se dodaju u meku plastiku. Dugotrajna izloženost toj supstanci ugrožava zdravlje, posebno utiče na hormone i sterilitet.
"Sa strane žena, tu možemo govoriti o lošijem kvalitetu jajnih ćelija, sporijem funkcionisanju te gonadne osovine, problemima sa regularnošću ciklusa. Kod muškaraca je usporavanje spermatogeneze, različite anomalije ili različiti karcinomi mogu da budu povezani sa izlaganjem određenim proizvodima, nekim hemikalijama ili različitim agensima", objasnio je dr Đuro Macut, predsjednik Srpskog društva za reproduktivnu endokrinologiju.
Regulativa ЕU po pitanju prisustva ftalata u proizvodima je izuzetno stroga. Onlajn prodaja je povećala rizike. Odgovornost je na snabdjevačima.
"Ne može se čekati da se urade prospektivne studije i konkretne studije koje traju 20 godina da bi se reklo da je to štetno, nego se odmah primjenjuje princip predostrožnosti, a to je, kao što smo ovdje govorili, smanjuje se izloženost. Kod nas to je i u Zakonu o upravljanju otpadom i u Zakonu o zaštiti životne sredine, ali nekako ga mi uopšte primjenjujemo", kaže dr Branislava Matić Savićević iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut".
Predstavnici Alhema pozvali su građane da ne kupuju proizvode od mekane PVC plastike, koji imaju oznaku za reciklažu sa brojem 3, kao i da se opredjeljuju za proizvode koji imaju eko-oznake.