Od 1. januara ove godine u našem komšiluku, tačnije Hrvatskoj, napojnice se zahvaljujući novom modelu fiskalizacije mogu ostaviti i karticom, ne samo u gotovini.
Portal "Dnevno" ovu praksu je nazvao odvratnom američkom navikom.
Država je propisala neoporezivi godišnji iznos napojnica od 3.360 evra po osobi dok se sve napojnice iznad tog iznosa oporezuju stopi poreza na dohodak.
Sudeći po brojkama, konobari i konobarice u Hrvatskoj mogu očekivati na znatan prihod samo od bakšiša.
Vrijedi to i za druge uslužne djelatnosti u kojima je klijentima neugodno otići bez da su ostavili nešto. O temi bakšiša povela se rasprava na hrvatskom Reditu na temi “Ostavljate li napojnice, ako da koliko”.
“Od kada znam ostavljam napojnice, klasika je prije bilo zaokružiti na 1-2 kunu, ako je u pitanju večera 5-10 kuna. Kako su došli evri i kako sam počeo bolje zarađivati, redovno sam dostavi ostavljao jedan evro i više. U zadnje vrijeme sam imao nekoliko neugodnih iskustava kada sam i davao napojnice, pa iskreno pokušavam prestati osim ako usluga stvarno nije top. Tek sada shvatam koliko sam zapravo kondicioniran da dajem napojnice, jer ja osjećam ogromnu nelagodu kada ne dam. Onda pak malo razmislim, kada ja svojim klijentima dam račun, nije im niti na kraj pameti dati isto više od toga,” napisao je jedan Hrvat na Reditu.
Nepošteni poslodavci
Odgovori koji su uslijedili su pokazali da Hrvatima napojnice nisu još navika, a većina je rekla da im se ne sviđa da taj američki običaj dolazi u Hrvatsku, jer poslodavci zbog bakšiša često počnu davati manje plate radnicima.
“Najčešće ostavljam napojnice kad provedem duže vrijeme u kafiću ili kad je usluga odlična (npr. konobar svako malo prazni pepeljaru, brzo donosi rundu, uzima smeće, poput vrećice iz pekare, prije nego što imam priliku baciti je sam). Naravno, to je najčešće u kafićima koje redovno posjećujem. Ako jednom usput stanem u neki slučajni kafić koji više nikada neću vidjeti, nemam potrebu ostavljati bakšiš osim ako je baš sve bilo izvanredno. Samo se nadam da to neće prerasti u američku praksu, gdje poslodavci zakidaju zaposlenike na plaći, očekujući da napojnice nadoknade razliku do minimalca", napisao je jedan građanin.
"Prije sam ostavljala napojnice. U radnji bih zaokružila na 1–5 kuna, isto tako u birtijama i taksijima. U restoranu bih ostavljala 20-ak kuna, u zavisnosti od toga koliko bih pojela. Jednog dana izračunala sam koliki su to novci – svaka dva dana u trgovini, dva puta sedmično taksi minimalno i povremeno restoran. To je bilo minimalno 300 kuna, često i više. Kad su došli evri, svi su počeli precjenjivati svoj rad, pa mi više ne pada na pamet ostavljati novac. Ako je konobar stvarno dobar ili je u pitanju neki fensi restoran, u redu, ali to je to", napisala je jedna Hrvatica.
“Uglavnom ne dajem napojnice, jer ne želim da se uspostavi američka praksa zakidanja uslužnih radnika kompenzovanjem kroz napojnice. Ali u praksi, često 'zaokružim' – i to najčešće onima koji to ne očekuju.", nadovezao se jedan korisnik Redita.
“Napojnicu dajem samo ako nekoga pretjerano gnjavim, npr. ako ga dozovem 2–3 puta sa zahtjevima, a on pristojno reaguje i donese šta sam tražio. Ako dođem, naručim jelo i sok, pojedem i odem, ne ostavljam ništa. Zašto bih ostavio nešto nekome ako radi svoj posao, za koji je plaćen dovoljno da još uvijek radi tamo", kaže još jedan Hrvat.
“Zaokružujem na gore skoro uvijek, osim ako je osoba baš bezobrazna ili nesposobna. Ovo drugo mi nije problem ako je neko novi. Onda dam još i više za podsticaj. Primjer: Frizer koji je tek počeo šišao me duplo duže nego inače i stalno se izvinjavao zbog toga. Na kraju me odlično ošišao, pa sam mu ostavio 5 evra", kaže jedan komentator.
“Uglavnom ne dajem napojnice. Ponekad zaokružim, ali apsolutno mrzim tu praksu. Ne podnosim stigmu da si škrt ako ne ostaviš napojnicu, a kafići, restorani i dostava su u zadnjih par godina drastično poskupjeli. Takođe, mrzim kad konobar sam pretpostavi da je ostatak njegov, ili kad me gleda mrko ako tražim povrat ostatka", nadovezuje se drugi.
"Ako je usluga bila odlična, hrana ili kafa fina, zaokružim na gore. Često imam posebne napomene zbog alergija (npr. naručim ćevape bez lepinje ili pomfrit bez majoneze). Ako dobijem narudžbu bez problema, ostavim napojnicu", zaključuje još jedan korisnik Redita.