Sljedeće sedmice nastavak isplate štete zbog afričke kuge svinja

Izvor:

Srpskainfo

08.10.2023 08:14
Сљедеће седмице наставак исплате штете због афричке куге свиња

Krajem sljedeće sedmice biće nastavljena isplata štete prouzrokovane afričkom kugom svinja, najavljeno je iz Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske.

Ministar Savo Minić precizirao je da je do zastoja u isplati došlo zbog formiranja novog Fonda solidarnosti Republike Srpske, koji će od sada preuzeti na sebe sve obaveze u vezi pružanja pomoći prilikom zaraznih bolesti, elementarnih nepogoda, ekoloških katastrofa i drugih poteškoća.

Minić je istakao da sve veterinarske organizacije imaju rok do 15. novembra da obave popis svih životinja.

"Nakon toga nijedan poljoprivredni proizvođač koji ne bude uredan u smislu markiranja, obilježavanja životinja i uvjerenja o zdravstvenom stanju neće imati pravo na naknadu štete, niti ponovnog useljavanja životinja na farmama gdje je bila evidentirana afrička kuga", rekao je Minić. 


"Vječan spomen novim Obilićima": Postavljen transparent u Banjaluci

On je najavio da će biti donesen i pravilnik koji će propisati nivo biosigurnosnih mjera, tačan broj i način držanja svinja kako bi se moglo bezbjedno nastaviti sa svinjogojstvom i na područjima koja su bila zaražena.

U Srpskoj je za sada isplaćeno 2,3 miliona KM za sanaciju štete i sprovođenje mjera suzbijanja i iskorjenjivanja afričke kuge svinja. Do sada je eutanazirano oko 48.000 svinja u Srpskoj.

Podijeli: