Švajcarski franak dostigao je rekordnu vrijednost prema dolaru u posljednjoj deceniji, jer investitori pojačano traže sigurna utočišta usljed trgovinskih tenzija širom svijeta i straha da bi one mogle prerasti u globalni trgovinski rat, piše Fajnenšl tajms.
Takvo preusmjeravanje kapitala podstaklo je očekivanja da će centralna banka morati da snizi kamatne stope na nulu ili ispod toga kako bi obuzdala jačanje valute.
Švajcarski franak, istorijski prepoznat kao sigurno utočište na finansijskom tržištu zbog političke i ekonomske stabilnosti te alpske države, ove nedjelje dostigao je gotovo rekordnu vrijednost u odnosu na dolar. Američki dolar pao je na ispod 0,8 franaka, prvi put od šokantne aprecijacije franka 2015. godine.
Deflatorni šok
To je švajcarske monetarne vlasti dovelo u nezavidan položaj, jer pokušavaju da obuzdaju valutu kako bi podržale izvozno orijentisanu privredu, a da pritom ne izazovu reakciju Sjedinjenih Američkih Država, koje su već zaprijetile visokim carinama. Te “suprotstavljene struje” stavljaju centralnu banku u “zapanjujuće težak” položaj, izjavio je Kit Jukes, glavni devizni strateg banke Societe Generale.
“Švajcarska vlada ne želi ponovo da se suoči sa snažnim dezinflacionim pritiscima i zbog toga je frustrirana,” dodao je.
Prinosi na kratkoročne državne obveznice pali su u negativnu zonu posljednjih dana, jer su trgovci počeli da spekulišu da će Švajcarska nacionalna banka odgovoriti smanjenjem kamatnih stopa. Dvogodišnjim švajcarskim obveznicama, koje odražavaju očekivanja kretanja kamatnih stopa, u petak se trgovalo neznatno ispod nule.
Brza aprecijacija franka nosi rizik deflatornog šoka za Švajcarsku, što dodatno pogoršava uticaj trgovinskog rata američkog predsjednika Donalda Trampa na ekonomski rast, ističu analitičari. Sa 31 odsto, “recipročne” carine koje su uvedene na švajcarsku robu ranije ovog mjeseca (prije nego što su suspendovane na 90 dana) premašuju carine na robu iz ЕU. Švajcarska se oslanja na američke potrošače za više od 10 odsto izvoza.
Šok za domaće dužnike
Situacija je podstakla švajcarsku vladu na diplomatsku ofanzivu. Predsjednica Švajcarske Karin Keler-Suter, koja obavlja i funkciju ministarke finansija, telefonom je razgovarala sa Trampom nekoliko sati prije nego što je on najavio pauzu od carina. Ove nedjelje otputovala je u Vašington na sastanak s američkim ministrom finansija Skotom Besentom, gdje je izjavila da su razgovarali o “mogućnostima za unapređenje saradnje između dvije zemlje”.
Švajcarska, koja je istorijski nastojala da obuzda jačanje svoje valute, nije strana oštrim monetarnim potezima. U januaru 2015. godine, Švajcarska narodna banka iznenada je ukinula politiku ograničenja vrijednosti franka u odnosu na euro, što je dovelo do naglog rasta valute i izazvalo šok kod korisnika kredita u francima, među kojima i u Crnoj Gori i Hrvatskoj.
Analitičari navode da zvanična Bern strahuje da bi ga SAD mogle ponovo proglasiti valutnim manipulatorom ukoliko bi snažno intervenisao na tržištu radi slabljenja franka. Švajcarska je dodata na američku listu “valutnih manipulatora” tokom posljednjih nedjelja Trampovog prvog mandata, dijelom i zbog intervencija u cilju ublažavanja finansijskih potresa izazvanih pandemijom koronavirusa. Sa liste je uklonjena tokom administracije predsjednika Džoa Bajdena, prenosi Bankar.