Kupovina onlajn mnogima je omiljena. Pa, kada su artikli jeftini i ne plaćate carinu, još bolje. Zato ne čudi što aplikacije Temu raste. U BiH paketi stižu svakodnevno.
Iz Udruženja za zaštitu potrošača "Don" pitaju se koliko novca je do sada izašlo iz zemlje da bi se nabavila roba kojoj se ne proverava kvalitet, jer nije moguće, za koju nemate garanciju, ni pravu mogućnost vraćanja.
“Statistike kažu da je stiglo 550.000 paketa po minimalnih 40 KM ili 20 evra. Iz zemlje u svijet poslasmo 11 miliona evra”, navodi se na Fejsbuk stranici ovog Udruženja.
Dodaju kako su po podacima UIO BiH pošiljke koje se uvoze putem aplikacije Temu do sada bile sa robom zanemarive vrijednosti. Te pošiljke su poslate direktno iz druge države fizičkim licima u BiH, na različite adrese, i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za ove pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, u skladu s članom 207. Zakona o carinskoj politici u BiH te članovima 24. i 25. Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dažbina.
Carina se u BiH ne plaća za pakete u vrijednosti ispod 300 KM. Pored toga, proverite koliko vas je ostavilo pored osnovnih podataka i račun na aplikaciji Temu. Еvropska zajednica potrošača je već uputila protestnu notu vezano za kvalitet, popravku, rezervne dijelove i dr. A, mi se pitamo ko je dozvolio ulazak Temu na prostor BiH, te širenje mreže u našoj zemlji bez klauzula o mogućnostima zaštite potrošača – navode iz Udruženja “Don”.
Od nadležnih traže odgovore o mogućnosti smanjenja cijena osnovnih životnih namirnica u trgovinama, veće kontrole, smanjenje marži, različite stope PDV, te veću kontrolu dozvola za trgovanje putem interneta, jer Zakon o e-trgovini još uvijek nemamo.