Američki Senat usvojio je republikanski plan budžeta koji ima za cilj da produži poreske olakšice koje su uvedene 2017. godine pod predsjednikom Donaldom Trampom i da značajno smanji državna izdvajanja.
Glasanje, koje je uslijedilo nakon cjelonoćne sjednice, omogućava republikancima da izbjegnu "filibuster" u Senatu, što znači da mogu da usvoje poreske olakšice kasnije ove godine čak i bez glasova demokrata, prenio je AP.
Nezavisni analitičari tvrde da bi, ako se zakon usvoji, američki dug mogao da poraste za oko 5.000 milijardi dolara u narednoj deceniji.
Predsjednik Odbora za budžet Senata iz Južne Karoline, Lindzi Grejem, upozorio je da bi ukidanje poreznih olakšica iz 2017. godine negativno uticalo na Amerikance.
"Prosječni poreski obveznik bi imao povećanje poreza od 22 odsto. Porodica sa četiri člana koja zarađuje 80.610 dolara, što je srednji prihod u Sjedinjenim Američkim Državama, suočila bi se sa povećanjem poreza od 1.695 dolara“, rekao je Grejem.
Demokrate su predložile brojne amandmane, uključujući one za zaštitu penzija i zdravstvene usluge za veterane, ali su ih republikanci većinom odbili.
Nakon što se prijedlog razmotri u Predstavničkom domu, plan bi mogao da pretrpi izmjene, dok se očekuje da će doći do smanjenja izdvajanja u skladu sa finalizovanjem budžetskog plana.
Najkontroverznija stavka biće moguće smanjenje od 880 milijardi dolara za "Medikejd", na šta je nezavisni senator Berni Sanders iz Vermonta, koji sarađuje sa demokratama, reagovao rekavši da bi to "pogoršalo lošu situaciju time što bi milioni djece ostali bez zdravstvene zaštite".