Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je 2018. dug zdravstva bio veći od milijardu KM, a da danas sve zdravstvene ustanove redovno izmiruju svoje obaveze, te istakao da je Vlada Srpske od te godine do danas povećavala izdvajanja za zdravstvo, privredu i poljoprivredu.
Višković je naveo da su sve obaveze iz prethodnog perioda izmirene domovima zdravlja u Republici Srpskoj, te da je većina uvrštena u trezorski sistem poslovanja.
"Osim Banjaluke i Bijeljine, u kojima gradonačelnici nisu željeli da to prihvate kao neku svoju obavezu, sa pričama koje nemaju veze sa realnošću. Vlada je izmirila sve obaveze domova zdravlja", ponovio je Višković.
On je najavio da se u narednih mjesec dana prelazi na bolnički sektor, gdje će se po istom modelu sanirati dugovi bolnica, koje od iduće godine treba da budu na trezorskom sistemu poslovanja.
"Ukupna izdvajanja za zdravstvo na kraju 2018. godine iznosila su 783 miliona KM, a u 2025. godini 1,3 milijarde KM, što je ogromno povećanje", rekao je Višković novinarima u Banjaluci.
Govoreći o privredi, Višković je naglasio da su subvencije na ime podsticaja za povećanje plata radnika prvi put uvedene 2019. godine, a da je do danas isplaćeno 85 miliona KM u tu svrhu.
"Obuhvaćeno je 2.069 privrednih subjekata i 73.727 radnika", rekao je Višković.
On je naveo da je tekući grant za podršku tehnološkom razvoju 2019. godine bio 1,4 miliona KM, a da je u ovoj godini 25,5 miliona KM.
Višković je podsjetio da transfer Zavodu za zapošljavanje za novozaposlene radnike u 2018. godini nije postojao, a da je u ovoj godini pet miliona KM.
"Subvencije za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela 2018. godine bile su 71 milion KM, a sada 180 miliona KM", rekao je Višković.
Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske je od 2019. do 2024. godine u poljoprivredu uložila 153,3 miliona KM.
"Pozivam ove iz opozicije da kažu koliko su oni davali kada su bili vlast", rekao je Višković.
Premijer je podsjetio da je od 2008. godine do danas izdvojeno više od 20 miliona KM za subvencije kamatne stope za stambeno kreditiranje mladih bračnih parova.
Višković je napomenuo da je 2018. godine trudničko bolovanje bilo na teret poslodavca, a da je danas 100 odsto na teret Republike Srpske.
On je rekao da je transfer jedinicama lokalne samouprave za socijalnu zaštitu 2019. godine bio 25 miliona KM, a da je danas 47 miliona KM.
Višković je naveo da je priča o zaduženosti i prezaduženosti Republike Srpske apsolutna laž.
"Protekle tri godine vratili smo 657 miliona KM više nego što smo se zadužili", ponovio je Višković.
On je naveo da je ponosan na podršku Vlade privredi Srpske.
"Uložili smo u našu privredu i to nam se vratilo kroz uplate u budžet, zaposlenost i izvoz. Na godišnjem nivou uložili smo 415 miliona KM u privredu", rekao je Višković.
On je podsjetio da je na prijedlog Republike Srpske na BiH nivou usvojen povrat PDV-a na prvu nekretninu za mlade.