Grad Bijeljina duguje bijeljinskom Domu zdravlja više od 864.000 KM. Iz ove ustanove poručuju da je sve otišlo predaleko. Kažu, ako se sredstva uskoro ne isplate, biće ugroženo poslovanje.
Doktori donose grijalice, pacijentima daju deke - kažu iz bijeljinskog Doma zdravlja.
O svemu ovome u našem ATV jutru razgovarali smo sa direktorom Doma zdravlja u Bijeljini Danijelom Đukin.
Gradonačelnik Ljubiša Petrović je dijete ove ustanove, kaže Đukin i dodaje da je prve godine njegovog mandata sve bilo uredno, šta se onda desilo, ona kaže da ne zna.
Ova ustanova 28. aprila sljedeće godine će, ako bude imala uslova, proslaviti 30 godina postojanja.
Đukin kaže da više nije ugroženo samo poslovanje ove zdravstvene ustanove koja je primjer drugima i drugi Dom zdravlja od 53 koliko ih ima u Republici Srpskoj.
"Ovo je problem 150.000 naših sugrađana, odnosno pacijenata. Još uvijek se trudimo da usluge dobijaju na najvišem nivou, ali ne znam do kada“, kaže Đukin.
Da je ovo jedna velika ustanova govori i činjenica da ka Domu zdravlja Bijeljina gravitiraju i Domovi zdravlja Pelagićevo i Donji Žabar.
Takođe, dva privatna doma zdravlja na području Bijeljine šalju pacijente u bijeljinski Dom zdravlja. Ista situacija je i sa domovima zdravlja u Loparama i Ugljeviku.
Usvajanjem novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti 16. juna nekoliko obaveza i nadležnosti je spušteno na nivo lokalne samouprave.
"Osnivač Doma zdravlja Bijeljina je Gradska uprava te je tim zakonom dosta obaveza prebačeno na njih“, kaže Đukin.
Dug će, ne bude li izmiren do kraja ove godine iznositi skoro milion KM.
"Dug je 2021. godine bio 14.000 KM, zatim 300.000 KM 2022. godine i taj dug će za ovu godinu biti 600.000 KM. Na skupštini je ove godine doznačeno 200.000 KM za rekonstrukciju a mi to nismo dobili“, rekla je Đukin.
Đukin kaže da Dom zdravlja neće moći da izdrže sve ovo i da će morati da ugase neke od ambulanti. Kaže, razgovarali su da se ugase ambulante u tri naselja u kojima ima najmanje pacijenata.
Ona dodaje da su mjesecima pokušavali da stupe u kontakt sa gradonačelnikom Bijeljine Ljubišom Petrovićem ili nekim iz Gradske uprave.
"Pisao je i menadžment i Upravni odbor i Sindikat i ništa - nikakav odgovor“, kaže ona.
Zahvalni su, kaže Đukin, Fondu zdravstvenog osiguranja koji je uvidio njihov problem. Kako dodaje, sredstva dobijaju i od Vlade Republike Srpske.
Zaposleni su, kaže Đukin, razmišljali da prekinu proces rada i izađu ispred ustanove ali ne mogu to da urade pacijentima.
Đukin je na jednom od rijetkih skupštinskih zasijedanja na kojima se Petrović pojavio predočila sve probleme koje ima Dom zdravlja Bijeljina na šta je bijeljinski gradonačelnik samo spustio glavu.
"Ljudi koji žive u ovom gradu moraju biti zadovoljni svime. Bojim se da će ovo biti jedan težak sunovrat“, rekla je Đukin za ATV jutro.