Gradske vlasti Mostara uz pomoć policije jutros su nasilno uklonile srpske povratnike i ostale mještane mostarskog naselja Kuti sa njihove zemlje kako bi omogućili prolaz do kamenoloma Majdan Kuti.
Mještani Kuti rekli su da su vlasti grada Mostara, pa čak i Oružane snage BiH, stale na stranu investitora koji po svaku cijenu želi da prokrči put do kamenoloma, iako je, kako kažu, jedini prolaz do kamenoloma preko njihove zemlje.
Povratnik Siniša Lozo rekao je da su jutros stajali na svojoj zemlji, ali da ih je policija po nalogu inspektora Dalile Spahić nasilno uklonila.
"Vratili smo se na vjekovna ognjišta i oni nas nakon svih mirnih pokušaja sada i silom tjeraju da opet odemo odavde", naglasio je Lozo.
On je dodao da je Spahićeva, koja je saobraćajni inspektor, preuzela stvar u svoje ruke kako bi obezbijedila investitoru prolaz do kamenoloma i da sada koristi silu jer joj prošli put nije pošlo za rukom da zakonski to uradi.
"Za koga to radi grad Mostar i za koga rade Oružane snage BiH, kada silom prijete svojim građanima. Hoće da nas pobiju. Ovaj kamenolom je smrt za nas ovdje. Sada vidimo da naše vlasti na silu žele da nas gurnu u tu smrt da bi neko zaradio koji milion. Sramota", naglasio je Lozo.
Predsjednik Еko udruženja "Kuti" Aner Omanović rekao je da je jutros došla ekipa iz Oružanih snaga BiH kako bi izvidila teren da se deminira prostor kamenoloma Majdan.
On je naveo da je sa njima došla Spahićeva, koja je saobraćajni inspektor, a sa njom i advokati investitora kamenoloma, te da su doveli i policiju.
"Sa druge strane tu je bila povratnička porodica Lozo koja je na svom posjedu sa koje je tjera policija. Članovi porodice Lozo nisu tu da bi zabranili deminiranje već da bi skrenuli pažnju da se treba deminirati prostor oko njihovih kuća, pa tek onda da se ide u kamenolom", rekao je Omanović.
On je dodao da članovi porodice Lozo godinama traže da se deminira prostor oko njihovih kuća i zemlja.
"Nema sluha za povratnike, a ima za strane investitore i privatne firme. Kako Oružane snage rade za privatne firme, a neće za ljude koji ovdje žive i za povratnike", upitao je Omanović.
On je naglasio da nije problem u deminiranju kamenoloma.
"Tu je veći problem. Njima ne daju da se vrate i žive tu. Niko neće da im pomogne, ni grad, ni kanton, ni država, a pomažu strancima. Povratnici ovdje žive u strahu da ne smiju doći na svoj posjed od investitora", rekao je Omanović.
On je naveo da su mještani Kuti tražili sastanke sa Ministarstvom građenja, Ministarstvom privrede, Ministarstvom finansija, Ministarstvom šumarstva Hercegovačko-neretvanskog kantona.
"Primili su zahtjeve, ali nam ništa ne odgovaraju", rekao je Omanović.
On je dodao da će otvaranje kamenoloma mještanima napraviti velike probleme.
"Niko neće da stane na stranu nas mještana i povratnika. Svi se bore da bi pomogli ljudima koji su tu došli da nas otjeraju", ukazao je Omanović.
Mještani navode da ih je gradonačelnik Mostara Mario Kordić samo jednom primio i rekao da je uz narod i da želi pomoći povratnicima, ali da nemaju nikakve pomoći od gradskih vlasti.
"Mi to vidimo. Sve se radi protiv nas mještana. Mi ne znamo kome da se obratimo. Ko se vratio na svoje ognjište tjeraju ga ponovo iz Kuti da bi neko zaradio nekoliko miliona na tom kamenolomu", zaključio je Omanović.
Mještani su se okupili i prije mjesec dana tvrdeći da grad Mostar krči put koji je zatvoren 50 godina kako bi investitori iz Turske ili ko zna ko već otvorio kamenolom protiv koga se bore.