Reakcije

Nerazvijene opštine opstaju zahvaljujući pomoći

  • Izvor: ATV
  • 14.12.2024. 19:42

Opstanak - to je riječ kojom načelnici Kostajnice i Pelagićeva opisuju pomoć nerazvijenim opštinama preko preraspod jele PDV-a. Budžeti će dobiti prijeko potrebnu finansijsku injekciju, a to će značiti mnogo za brojne projekte.

Stanovništvo će to, itekako, da osjeti. Odavno se ova ideja pominjala u Savezu opština i gradova i zato načelnici poručuju da je krajnje vrijeme da se krene u zvaničnu primjenu.

"Ovo znači život i opstanak ljudi i u selima. Jer Pelagićevo je seoska, ruralna opština i ovo znači život i ovaj određeni dio sredstava koji će doći u budžet opštine Pelagićevo sigurno nama znači da možemo da nastavimo da se razvijamo", kaže Slavko Tešić, načelnik opštine Pelagićevo.

Konačno konkretni koraci za pomoć malim i nerazvijenim opštinama, kaže načelnik Kostajnice Nikola Janjetović.

"Ovo je početak, ovo mora ići mnogo jače. Inače, zatvorićemo sve male opštine i šta ćemo napraviti. Dva grada, tri u Republici Srpskoj i ostali više niko ne treba. Ja ne želim da živim u Banjaluci. Rođen sam u Kostajnici, volim Kostajnicu, želim da živim u Kostajnici ali ne želim da neko pravi segregaciju da se ja osjećam loše jer želim da živim u jednoj pitomoj sredini", poručuje Janjetović.

Od solidarnosti i pomoći, zavisi opstanak malih i nerazvijenih opština u Srpskoj, kažu još načelnici. Bez pomoći Vlade mnoge male opštine ne bi mogle da obezbijede ni osnovne uslove za život svog stanovništva. Oni koji se bune protiv odluke o preraspodjeli PDV-a pitali su zašto Vlada ne pomogne. Pomaže, odgovaraju iz Kostajnice i Pelagićeva.

"Zahvaljujući Vladi Republike Srpske opština Pelagićevo na proljeće završava prvi vrtić u Pelagićevu i ja stvarno kažem da je to istorijski projekat i da će to biti, jednu porodicu da zadržimo, što kaže Nikola, koja ima mogućnost osnovnih potreba za život da bude u Pelagićevu", jasan je Tešić.

"Kostajnica ima vrtić koji fantastično funkcioniše i imamo potrebu da otvorimo jasličku grupu. Mi ne možemo naći vaspitača jer ga nema na tržištu rada. Ako ima da se nađe, prije će ostati u Banjaluci kada završi fakultet nego da dođe u Kostajnicu. Ja da bih nekog, uslovno rečeno, privukao u Kostajnicu, moram obezbijediti da mu je plata veća nego u Banjaluci i da ima krov nad glavom. A to košta. To sve košta. Naš manevarski prostor za takve situacije ne postoji", kaže Janjetović.

Ako bude više solidarnosti, šansa postoji. Zato se načelnici nerazvijenih opština pitaju zašto se gradonačelnici Banjaluke i Bijeljine bune protiv ovoga? Razočarani su njihovim ponašanjem, dodaju, očekivali su njihovu solidarnost i pomoć. 

Pratite nas i putem Vibera