Izvršni direktor Udruženja građana "Ženski interaktivni ruralni centar" Istočno Sarajevo Milena Regoja rekla je da je projekat "Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“ nastao iz potrebe žena koje žive i rade na prostoru sarajevsko-romanijske regije.
"Sprovodili smo različite projekte podrške. Od sprovođenja kampanje 'Šutnja nije zlato' žne su nam se krenule više javljati za podršku. S tim u vezi u saradnji sa drugim organizacijama pružamo podršku ženama kada je pravna i psihosocijalna podrška u pitanju“, rekla je Regoja.
Kako je dodala, posljednjih godina otkako je na snazi u porodičnom zakonu osoba od povjerenja često smo i osobe od povjerenja kada je u pitanju sudsko i vansudsko procesuiranje, kada žene odluče da traže takvu podršku.
Projekat "Istočno Sarajevo - grad bez nasilja“ je nastao na inicijativu Udurženja a uz podršku grada Istočno Sarajevo i UNDP kroz program lokalne demokratije.
"Počeo je 17. jula i traje do 17. marta sljedeće godine. Ono što želimo je da aktiviramo inovativnu SOS aplikaciju za podrčuje Istočnog Sarajeva. Inovativnu SOS aplikaciju je pokrenuo Ženski centar iz Trebinja. U protokol o saradnji na pokretanje SOS aplikacije je uključeno i 13 organizacija iz cijele BiH“, rekla je ona.
Regoja je dodala da se kroz ovaj projekat želi osposobiti dodatno 60 studenata pedagogije, psihologije da se kroz volonterski rad uključe u rad Udruženja kako bi na praktičan način primijenili svoje akademsko znanje i kroz upotrebu SOS aplikacije pomogli ženama kada se nađu u stanju potrebe.