Opština Istočna Ilidža je parcelu od 13.000 kvadratnih metara prodala jednom investitoru za 550.000 KM. Dva dana kasnije investitor je istu zemlju prodao drugoj firmi za 700.000 KM. Mjesec dana kasnije, parcela je ponovo promijenila vlasnika, ali je ovaj put koštala 1.200.000 KM. Kako je zemljište za mjesec dana poskupilo za 650.000 KM istraživaće institucije Republike Srpske, kaže za ATV poslanik SNSD-a u PD PS BiH Miroslav Vujičić.
"24. februara ove godine Skupština je donijela odluku da se putem pogodbe zemljište od 13.000 kvadratnih metara proda firmi izvjesnog Ivana Ćalete, investitoru u Istočnoj Ilidži. On je tu zemlju kupio po odluci Skupštine opštine. To je u skladu sa zakonom. Dva dana kasnije istu zemlju preprodaje firma "Župa grup" koja je u vlasništvu supruge Aleksandra Golijanina, odbornika SDS-a u Skupštini opštine. Dakle, odbornik SDS-a je glasao za odluku da se zemlja proda Ivanu Ćaleti, a dva dana kasnije je kupio zemlju od Ćalete u vrijednosti 700.000 KM. Početna cijena je bila 41 KM po kvadratu za 550.000 KM. Istu zemlju preprodaje firmi odbornika SDS-a za 700.000 KM. Da bi mjesec dana kasnije izvršena transakcija vlasništva sa te dvije firme, a jedna je u vlasništvu Aleksandra Golijanina, a druga je iz Banjaluke. Transakcija je izvršena na firmu Peni plus koja je u vlasništvu Mersuda Hrbata koji je tu zemlju platio 1.200.000 KM. Za mjesec dana je vrijednost zemlje porasla na više od duplo. Umjesto da opština proda parcelu po tržišnoj vrijednosti, načelnik i opština su omogućili da 700.000 KM strpaju u svoj džep", kaže Vujičić.
On ističe da je načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović zloupotrijebio položaj jer je preko povezanih lica preprodao parcelu namijenjenu za poslovnu zonu. Budžet je oštećen za 700.000 KM što je ozbiljan propust, namjerni ili ne, to će utvrditi organi.
"Ovo je očit primjer nesavjesnog rada gdje je direktno budžet opštine oštećen, a samim tim i građani Istočne Ilidže za 700.000 KM. Za te pare su mogli napraviti šest kilometara kanalizacione mreže, tri hiljade stipendija, vrtić. Imali smo sličan slučaj u Žepču kada su funkcioneri vršili otkup zemlje na trasi preko koje prolazi autoput, pa su plaćali zemlju po 35 KM po kvadratu, pa istu prodavali Autoputevima za 400 KM. Ovdje je samo obrnut slučaj. Ovdje je prodajna cijena bila najniža, da bi na kraju došla više nego sto odsto. Očigledan primjer nerada. Nevjerovatno je da za mjesec dana vrijednost sa 41 KM ode na preko 90 KM", kaže Vujičić.