Krvoproliće, masakr, tragedija, masovno ubistvo, tuga, bol, nevjerica - to su samo neke od riječi u novinarskih naslovima koji su pisali o crnogorskoj prijestolnici, Cetinju u zadnje vrijeme.
Cetinje je mala opština, sa nešto više od 12.000 stanovnika, sa bogatom i burnom prošlosti, sa teškom sadašnjosti i neizvjesnom budućnosti.
Prvi dan 2025. godine, hladan sa malo snijega u Cetinju je počeo kao i svi prethodni. Završio se kao u horor filmovima.
17 časova i 20 minuta, mala i stara kafana u centru Cetinja, opaljen je prvi metak a onda još nekoliko. Ugašena su četiri života. U narednih pola sata pucalo se u prigradskim naseljima, ubijeno je još sedam osoba, četiri su ranjene.
Ubica je Aco Martinović, sebi je presudio malo prije ponoći. Ubijao je prijatelje, kumove, komšije presudio je i rođenoj sestri a život je oduzeo i maloljetnim dječacima, jedna osoba je preminula u bolnici. Еpilog je bio 13 mrtvih.
Oplakivali su Cetinjani sugrađane danima. Uz jecaje i suze i danas pale svijeće. Ono što je uradio Aco Martinović odmah ih je asociralo na ono što je uradio Vuk Borilović u avgustu 2022. kada je u svom naselju ubio deset ljudi. Smognu snage malobrojni građani i pitaju se, šta se to dešava sa Cetinjem.
Zakazali su ponovo i društvo i sistem i država, svi, jasni su Cetinjani. Kažu, Martinoviću je trebalo pola sata za ovo krvoproliće a policiji nekoliko sati da ga pronađe.
Taj krvavi pohod krenuo je iz centra Cetinja a onda se nastavio i po okolnim naseljima koja nisu blizu zato se i građani pitaju da li je policija zakazala i da li se moglo makar nešto spriječiti.
U 17.26 sati policiji je zazvonio telefon, stigla je prva prijava. Tu se desila i prva greška odnosno prvi problem, priznala je policija.
"U komunikaciji između prijavioca događaja i policijskih službenika došlo je do nepotpune informacije kojom prilikom je ukazano na lokaciju izvršenja KD u mjestu Bajice na koju su bez odlaganja upućeni službenici Odjeljenja bezbjednosti Cetinje i utvrdili kada su stigli u 17.31 sati da to mjesto nije mjesto događaja“, kaže Lazar Šćepanović, v.d. direktora Uprave policije Crne Gore.
Nekoliko sati kasnije nakon 12 ugašenih života Martinović je opkoljen ali se nije želio predati. Pucao je sebi u glavu u 23.35 minuta. Preminuo je u bolnici Danilo prvi. I nakon tolikih žrtava Martinović je bio naoružan do zuba.
"Kod ubice je pronađen pištolj sa jednim metkom u cijevi, 10 metka u okviru i jednom čaurom pored njega. Prilikom pregleda garderobe koja se nalazila na istom pronađeno je 64 metka i okvir od pištolja u kome se nalazilo još 15 metaka“, dodaje Šćepanović.
Ubica Aco Martinović rođen je 1979. godine na Cetinju, bio je automehaničar, živio je sam. Imao je i policijski dosije.
"Ubica se prema zvaničnim podacima policije nije vodio kao operativno interesantno lice dok je registrovan kao izvršilac KD sa elementima nasilja. 2005. godine je pravosnažno osuđen na uslovnu kaznu zatvora do 3 mjeseca zbog izvršenog KD nasilničko ponašanje. Tokom 2022. godine službenici Uprave policije OB Cetinje raspolagali su operativnim informacijama da ovo lice u ilegalnom posjedu posjeduje vatreno oružje kojom prilikom su inicirali i izvršili pretres u odnosu na objekte za koje su imali saznanja da ih lice koristi i tom prilikom kod istog je pronađeno dvije vazdušne puške, 45 komada različite vrste municije i jedna veća eksplozivna naprava. Za ovo KD ubica je osuđen ka kaznu zatvora u trajanju od 3 mjeseca koja presuda nije postala pravosnažna za KD 403 neovlašćeno držanje oružja i eksplozivnih materija te se postupak po žalbi vodi u višem sudu u Podgorici. Bitno je naglasiti da su policijski službenici tom prilikom prepoznali antisocijalno i devijantno ponašanje ovog lica nakon pretresa te u inicirali prema DZ Cetinje zahtjev za vršenje psihijatrijskog pregleda shodno zakonu o zaštiti i ostvarivanju prava mentalno oboljelih lica u skladu sa članom 33. Ovo lice je odmah nakon pretresa sprovedeno ministarstvu zdravlja gdje je prema dobijenim informacijama licu propisana odgovarajuća terapija u Domu zdravlja i tom prilikom ubica nije upućen u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu“, dodaje Šćepanović.
U Dosijeu donosimo detalje: