Danas se navršava pet mjeseci od terorističkog napada u Bosanskoj Krupi kada je radikalizovani maloljetnik ušao u tamošnju policijsku stanicu i usmrtio jednog te ranio drugog policajca.
U napadu je život izgubio službenik policije Ozren Maran zvani Ogi iz Novog Grada, dok je teško ranjen njegov kolega Avdo Hasanović iz Bosanske Krupe.
Za napad na policajce optužen je 15-godišnji Еlmir S. koji je prema informacijama ATV-a radikalno instruisan. On je upućen u popravni dom.
"Nakon ubistva policajaca istražioci su došli do poruka u kojima je napadač Еlmir S. naveo da su razlozi zbog kojih napada policiju `podržavanje cionista, želja za Еvropskom unijom, ubijanje nevinih muslimana i ubistvo šejha Jusufa Barčića (vođa i osnivač selefijskog pokreta u BiH koji je 2007. godine poginuo u saobraćajnoj nesreći u Tuzli)`”, otkrio je izvor ATV-a.
BiH je tog 24. oktobra ponovo u svjetsku javnost dospjela zbog terorizma, koji je uvijek osjetljiva tema u BiH zbog istorije terorističkih napada od rata na ovamo. Predmet interesovanja je brojnih obavještajnih i policijskih struktura i zbog djelovanja radikalnih islamskih centara koji su godinama pod prismotrom. Ipak, kako je moguće da se dogodi da dijete izvrši napad u policijskoj stanici, logično je pitanje za svaku normalnu zemlju, ali očigledno ne i za BiH.
Nakon ovog terorističkog napada, kako ga je Tužilaštvo označilo, direktor Uprave policije USK rekao je da bezbjednosne agencije rade kako bi rasvijetlile slučaj.
Postavlja se i pitanje i šta je radila obavještajna agencija prije terorističkog napada. Ta pitanja u nekoliko navrata mediji su i Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH. Odgovora nije bilo.
Pitanja su i više od opšteg interese nego što je puko medijsko izvještavanje.
- Jesu li djelovanja radikalnih organizacija u Bosanskoj Krupi bila predmet bezbjednosne istrage OBA?
- Da li je OBA obavještavala policijske snage o mogućim opasnostima u Bosanskoj Krupi i da li je OBA dobila ikakva upozorenja drugih bezbjednosnih agencija u svijetu i regionu?
- Da li se treba čekati novo zlodjelo kako bi se konačno sistematski krenulo u borbu protiv terorizma, ili građani treba da strahuju?
Ova pitanja se sama nameću jer posljednji teroristički napad nije istražen do kraja, a da stvar bude još više zabrinjavajuća, nakon hapšenja za pet osumnjičenih za saučesništvo sud je ublažio mjere zabrane.
Tako je Muharemu Bajriću, Hajrudinu Šabiću i Dževdetu Mujoviću ukinuta mjera zabrane napuštanja objekta u kojem stanuju i dozvoljeno im je kretanje na području Bosanske Krupe, a određena je mjera povremenog javljanja policijskim agencijama.
Ista mjera o zabrani napuštanja Bosanske Krupe produžena je Rijadu Nahiću i Muhamedu Delaliću.
Njima su ublažene mjere obaveznog javljanja, pa su tako, umjesto dva puta sedmično, obavezni da se javljaju jednom.
Za osumnjičene Bajrića, Šabića, Mujovića, Nahića i Delalića utvrđeno je da još postoje okolnosti koje opravdavaju dalju primjenu zabrane sastajanja s određenim licima.
Nije prvi teroristički napad u BiH
Napad u Bosanskoj Krupi je među nekoliko napada koji su posljednjih decenija zabilježeni u BiH.
Napad u Sarajevu 2015. godine
U sarajevskom naselju Rajlovac, Еnes Omeragić, radikalni islamista ubio pripadnike Oružanih snaga BiH Armina Salkića i Nedeljka Radića.
Nakon opsade kuće u koju se Omeragić sakrio, raznio se bombom. Omeragić je izvjesno vrijeme boravio i na ratištu u Siriji.
Napad u Zvorniku 2015. godine
Islamista Nerdin Ibrić napao je policijsku stanicu u Zvorniku. Ubio je jednog, a ranio dva srpska policajca.
Napadač je ubijen u razmjeni vatre, a taj teroristički napad okarakterisan je kao pucanj u Republiku Srpsku. Istraga je tada pokazala i da se Ibrić mjesecima prije napada družio s pripadnicima vehabijskog pokreta.
Napad u Sarajevu 2011. godine
Mevlid Jašarević izveo je oružani napad na američku ambasadu u Sarajevu pucajući iz automatskog oružja. Jašarević je bio povezan s radikalnim islamističkim grupama.
Napad je trajao pola sata, a Jašarević je savladan brzom akcijom specijalaca kada je i pogođen u nogu. Osuđen je na 15 godina zatvora, a istraga je pokazala da je Jašarević više puta boravio u poznatom vehabijskom uporištu u Gornjoj Maoči kod Brčkog.
Napad u Bugojnu 2010. godine
U junu 2010. godine, bomba je eksplodirala ispred policijske stanice u Bugojnu. Poginuo je jedan policajac, a ranjeno nekoliko osoba. Organizator napada je bio Haris Čaušević, radikalni islamista koji je bio prepoznatljiv po ekstremističkim stavovima.
Napad u Vitezu 2008. godine
U tržnom centru "Fis" Vitez je u oktobru u odjeljenju hipermarketa eksplodirala je nepoznata naprava od čega je poginuo radnik obezbjeđenja Zvonko Barbić.
Osmoro ljudi je povrijeđeno, a napad je označen kao terorizam.
Sud BiH je prvostepenom presudom osudio Suada Đidića na devet godina zatvora zbog toga što je napravio eksplozivnu napravu koja je eksplodirala 9. oktobra 2008. godine u poslovno-prodajnom centru "Fis".
Amir Ibrahimi je za isto krivično djelo osuđen na dvije godine zatvora, nakon što je pristao na nagodbu sa tužilaštvom i priznanja da je nepoznatu osobu uputio Suadu Đidiću da za njega napravi eksplozivnu napravu.
Napad u Mostaru 1997. godine
Smatra se da je napad u Mostaru 18. septembra 1997. godine počinjen prvi teroristički napad u poslijeratnoj BiH. Bomba je eksplodirala u zapadnom dijelu Mostara gdje su većinu činili Hrvati. U napadu je ranjeno 29 osoba, a pričinjena je velika materijalna šteta.
U pitanju je bomba s 30 kilograma TNT-a i MЕS-a, postavljena u vozilu golf.
Kako je ranije objavljeno, istraga je utvrdila da su ovaj jezivi napad izveli Ali Hamad, Ahmed Zuhair, Saleh Nedal i Vlado Popovski, a dvojica napadača imala su direktne veze s Al Kaidom.