Vatreni crvi pojavili su se u nekoliko turističkih centara u regionima Sicilije Apulije i Kalabrije. Neurotoksin u njihovim čekinjama izaziva vrtoglavicu i glavobolju. Osim toga, vatreni crvi jedu meso.
Turisti i mještani dobili su crveni alarm kako bi bili upozoreni na "invaziju" jezivih crva.
Crvi su dugi 20 do 30 centimetara i uglavnom uspijevaju da žive na kamenitom morskom dnu, ali i na pješčanom. Vatreni crvi su uobičajeni na Karibima i u tropskim regionima zapadnog Atlantika.
Prema istraživanjima iz Nacionalnog instituta za istraživanje mora, crvi su takođe naštetili ribarskoj industriji jer se hvataju u mreže i za ribolovačku opremu.
Istraživači rade na ograničavanju širenja crva i podsticanju prijavljivanja bilo kakvih zapažanja na društvenim mrežama. Stručnjaci savjetuju da prilikom uklanjanja bodlji koristite suve prste ili traku kako biste izbjegli trljanje kože. Savjetuje se da se zaraženi dijelovi tijela osim dezinfekcije operu hladnom vodom. U slučaju alergijskih simptoma ili povišene temperature, savjetuje se da posjetite ljekara.
Viđeni i u Budvi
Tokom prošlog mjeseca isti crvi pojavili su se i na plaži u Budvi. Na jednoj Fejsbuk grupi objavljena je fotografija crva uz pitanje o kojoj se vrsti radi.
"Veoma otrovna vrsta morske gusjenice - Vatreni crv. Ako ga dotaknete, potrebno je zonu odmah izložiti veoma visokoj temperaturi jer se otrov sa bodljica brzo širi i može izazvati bol poput opekotine, temperaturu, glavobolju koje mogu trajati i do dva dana. Nikako nemojte pokušavati da bodljice maknete rukama ili pincetama jer su bukvalno kao guba - ostaju svugde i lepe se za sve površine. Najbolje ih je eliminisati upaljačem", napisano je u komentaru objave, a prenosi Telegraf.