Crnogorsko Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti dalo je na današnjoj sjednici saglasnost na izmjene naredbi Ministarstva zdravlja, kako bi bilo omogućeno otvaranje marina uz poštovanje mjere samoizolacije, te ukrcavanje ili iskrcavanje pomoraca u crnogorskim lukama.
"Samoizolacija stranog plovnog objekta sa posadom podrazumijeva vez u luci u trajanju 28 dana, uz preduzimanje mjera zdravstveno-sanitarnog nadzora od nadležne zdravstvene ustanove, u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje Crne Gore, a na osnovu rješenja zdravstveno sanitarne inspekcije", saopšteno je iz Službe Vlade Crne Gore za odnose sa javnošću.
Zakupac ili koncesionar luke nautičkog turizma – marine i trgovačke luke otvorene za međunarodni saobraćaj, Bar, Budva, Kotor, Luka Kumbor – Portonovi i Tivat, kojoj je odobren prihvat stranih plovnih objekata u samoizolaciju, obavezan je da preduzima mjere za sprečavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprečavanje prenošenja novog virusa korona, na osnovu preporuka Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
"Promet robe za potrebe Crne Gore kao i za tranzit ostaje nesmetan, uz posebne mjere zdravstveno-sanitarnog nadzora, a tranzit stranih pomoraca vrši se uz preduzimanje posebnih mjera zdravstveno-sanitarnog nadzora, u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje Crne Gore", dodaje se u saopštenju.
Analizirajući efekte prekjučerašnjeg ublažavanja pojedinih mjera Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti je ocijenilo da je određeni nivo opuštanja građana nakon stroge restrikcije očekivan, ali upozorava da opasnost nije prošla i da je neophodno striktno pridržavanje svih važećih privremenih mjera, a prije svega mjere o fizičkoj distanci.
Ocijenjeno je da posebnu opasnost, nakon relaksacije pojedinih mjera, predstavlja činjenica da je primijećeno više kontakata mlađih i sredovječnih građana sa starim osobama, što predstavlja veliku opasnost, prvenstveno po starije građane.
Iz Nacionalnog koordinacionog tijela apeluju na izbjegavanje fizičkog kontakta, naročito sa starim osobama, koje su najranjivija populacija.
Izuzetno visok epidemiološki rizik, ocijenjeno je, predstavljaju uočeni kontakti djece i njihovo grupisanje zbog igre ili drugih razloga.
"Apelujemo na roditelje i staratelje da međusobne kontakte djece svedu na najmanju mjeru", dodaju iz Nacionalnog koordinacionog tijela.
Nacionalno koordinaciono tijelo preporučuje građanima da u svakoj prilici nose zaštitne maske, a da u nedostatku maski pokriju usta i nos maramom ili šalom jer se na taj način bitno smanjuje rizik od širenja infekcije novim virusom korona.
"Tražimo razumijevanje i partnerstvo kao i u danima izuzetno restriktivnih mjera. To je naša zajednička odgovornost jer opasnost još nije prošla", navodi se u saopštenju.
U slučaju eventualnog masovnog nepoštovanja preventivnih mjera, pogotovo mjere o fizičkoj distanci, Nacionalno koordinaciono tijelo će, s ciljem zaštite zdravlja i života građana, razmotriti pooštravanje mjera.