Pretpraznično vrijeme tek je stiglo, ali već je počela zloupotreba petardi.
U zagrebačkoj dječijoj bolnici u Klaićevoj ovaj vikend liječili su dječaka s teškim povredama, a kažu da je to jedan od najranijih slučajeva dosad. Obično je najviše posla oko Božića i Nove godine, iako su petarde za maloljetnike - zabranjene.
Petarda je teško povrijedila dječaka od 14 godina. Pronašao ju je na putu i zapalio, a ona je eksplodirala.
- Teške tjelesne povrede, dakle radi se o povredi desnog oka s gubitkom vida, te je zadobio višestruke opekotine na licu, na obe šake i višestruke prelome lijeve šake - rekao je Mario Kurtanjek, dječiji hirurg Klinike za dječije bolesti Zagreb.
Zbog takvih slučajeva su bilo kakve petarde unazad tri godine potpuno zabranjene. No, uskoro počinje prodaja dopuštenih sredstava punoletnim osobama. Od 27. decembra do 1. januara u Hrvatskoj se smiju koristiti pirotehnička sredstva kategorija F2 i F3.
- Takozvana oznaka F3 su malo jača pirotehnička sredstva kao što su neke rakete vatrometi i tako dalje, to su sredstva kod čije je upotrebe povećan rizik - napominje Rade Stojadinović, sudski vještak za oružje i balistiku.
A rizik - uvijek postoji.
- Hoće li opaliti, neće opaliti, hoće li ranije upaliti ili neće. To se uglavnom ne događa, ali, eto, može se dogoditi - ističe Stojadinović.
Zato je prvi savjet policije da se pirotehnička sredstva i ne koriste. Ako se ipak koriste, treba pročitati uputstva, a neka od njih su:
- Pirotehnička sredstva nikako se ne smiju bacati ispod ili na vozila.
- Ne bacajte ih ni ako pijete, ni u zoni gdje se nalaze kućni ljubimci i životinje.
- I važno, ne pokušavajte aktivirati pirotehničko sredstvo koje je prvi put zatajilo.
Upravo je tako stradao dječak s početka priče. U Klaićevoj su se nagledali ružnih povreda, a u praznično vrijeme znaju imati i do 30 mladih pacijenata.
- Uvijek su povrede kod djece velike, često dovode do amputacija, velikih defekata, s teškim dekonstrukcijama koje zahtijevaju dugotrajno liječenje - napominje dječiji hirurg.
Policija će i ove godine imati akciju "Mir i dobro", a hrvatski ministar već sada apeluje na odrasle.
- Tako mladoj populaciji, djeci praktično, ne može niko toliko dobro prići kao što su to njihovi roditelji, njihovi najbliži i naravno škole u koje idu - kaže ministar Davor Božinović.
Kazne za nedopušteno korišćenje pirotehnike mogu ići i do 2.000 evra u Hrvatskoj, a prošle godine od pirotehnike je u praznično doba bilo čak 19 povrijeđenih.