Zajedno s bivšom hrvatskom ministarkom Gabrijelom Žalac uhapšene su još tri osobe. Jedna od njih je šef Centralne agencije za finansiranje i ugovaranje programa i projekata Evropske unije Tomislav Petric.
Petric je, kako mu piše u imovinskoj kartici, diplomirani inžinjer poljoprivrede i član Hrvatske demokratske zajednice. Posljednji put je za ravnatelja SAFU-a izabran 2020. godine, a na čelu te institucije je od 2016. godine.
Ima mjesečnu platu od 21.730 kuna bruto, što je neto 15.788 kuna. Njegova supruga zaposlena je u Razvojnoj agenciji Zagreb za koordinaciju i podsticanje regionalnog razvoja i ima platu od 23.022 kuna bruto, što je 12.408 neto, piše zagrebački portal "Index.hr".
Imaju kredit iz 2017. godine od 170.000 evra uz kamatu od 3 odsto, s mjesečnom ratom od 806 evra te finansijski lizing za Citroen C5 Aircross vrijedan 23 hiljade evra. Iznos rate za to im je 268 evra.
Od nekretnina Petric i supruga imaju stan u Virovitici vrijedan 340 hiljada kuna, do kojeg je njegova supruga došla nasljedstvom te kuću u Zagrebu od 300 kvadrata, procijenjenu na 1.2 miliona kuna koju je Petric stekao kreditom.
U imovinskoj stoji i da ima 4.000 evra štednje te 105 hiljada kuna štednje.
Vlada: Uspješno je predvodio Centralnu agenciju u obavljanju svoje dužnosti
Ovako je o njemu SAFU na svojim službenim stranicama pisao lani.
"Na sjednici Vlade Republike Hrvatske održanoj 30. marta 2020. godine Tomislav Petric ponovo je imenovan direktorom Centralne agencije za finansiranje i ugovaranje programa i projekata Evropske unije, s danom 7. aprilom 2020. godine.
Za vrijeme prvog mandata, tokom protekle četiri godine, direktor Petric uspješno je predvodio Centralnu agenciju u obavljanju delegiranih aktivnosti u okviru sistema upravljanja programima i projektima koji se u Republici Hrvatskoj finansiraju iz proračuna Evropske unije.
U svojstvu Posredničkog tijela nivoa 2 u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, Centralna agencija je tokom tog perioda ugovorila više od 700 projekata čija ukupna vrijednost dostiže gotovo 30 milijardi kuna, a tiču se ulaganja u sektore: saobraćaja, istraživanja i inovacija, zaštite okoline, obrazovanja, poslovne konkurentnosti, informacione i komunikacione tehnologije, socijalnog uključivanja te zdravlja.
U okviru njihovog sprovođenja Agencija je, među ostalim, bila zadužena za provjeru izvršenja ugovornih obaveza, prihvatljivosti troškova nastalih tokom sprovođenja ugovora za koje korisnici traže povrat sredstava, uključujući i sprovođenje kontrole dokumentacija o nabavi za korisnike bespovratnih sredstava čiji su ugovori pod nadležnošću Agencije, ali i drugih PT-ova 2 te za informisanje i edukovanje korisnika bespovratnih sredstava, kojima će na raspolaganju biti i u narednom periodu.
Uz brojne ugovorene projekte u posljednje četiri godine rada SAFU je učestvovao i u pripremi dokumentacije 200-tinjak poziva na dostavu projektnih prijedloga te provodio postupke dodjele bespovratnih sredstava. Napravljeno je blizu 1.500 ex-ante i ex-post provjera dokumentacija o nabavci, odobreno je oko 4.000 zahtjeva za isplatom predujma/zahtjeva za nadoknadom sredstava te je provedeno oko 450 terenskih provjera. Središnja agencija je i veliku pažnju posvetila edukaciji korisnika bespovratnih sredstava, ali i svojih vlastitih zaposlenika te je u protekle četiri godine održano 470 obrazovnih aktivnosti i edukovano 10.600 polaznika. Takođe, pod rukovodstvom direktora Petrica, Centralna agencija je 2019. godine dobila sertifikat Poslodavac partner i time postala prva državna agencija s tim prestižnim sertifikatom kao dokazom izvrsnosti u segmentu upravljanja zaposlenicima".