Prema podacima Poreske uprave i Hrvatske privredne komore, u prvoj polovini godine manje je prodatih nekretnina u odnosu na prošlu godinu, kada je i započeo takav trend.
Pad prometa u bližoj perspektivi trebao bi značiti i korekciju cijena nekretnina, posebno onih starije gradnje.
"Dogodilo se ono što smo najavljivali već krajem prošle godine. Pao je primarno broj transakcija na našem tržištu, obično tako biva kada se krene mijenjati ciklus tržišta, a sad smo definitivno ušli u novi. Prvo počnu padati transakcije, a tek kasnije eventualno cijene, ali mislimo da ovaj put neće doći do drastičnih promjena", rekla je Lana Mihaljinac Knežević, iz Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK, za Dnevnik HRT- a.
Nedostatak ponude oboriće cijene kvadrata
Situacija je potpuno drugačija nego što je bila posljednje nekretninske krize 2008./2009. godine.
"Imamo veliki problem s nedostatkom ponude nekretnina. Moramo posmatrati tržište kroz segment novogradnje i starogradnje. U segmentu novogradnje mislimo da će se barem za sada manje više svi projekti, jer ih je nedovoljno, nastaviti apsorbovati", rekla je ona.
U segmentu korišćenih stanova, ističe sagovornica, svakako treba doći do korekcije tražene cijene kvadrata.
"Krajem prošle godine smo već vidjeli razilaženje između traženih i realizovanih cijena, što je prvi indikator da su tražene cijene kvadrata previsoke. A, ovaj pad transakcija govori da je sve manji broj kupaca spreman ili u mogućnosti da plati nerealno procijenjene korišćene stanove", rekla je Mihaljinac Knežević.
Istakla je kako je na pad broja transakcija uticalo i ukidanje APN-a ovog proljeća.
"APN je kreditno sposobne kupce gurnuo u kupovinu stanova otkad je bio uveden. S obzirom na njegove manjkavosti u Udruženju smatramo da je dobro da je ukinut jer je bio diskriminatoran, dostupan samo kreditno sposobnim kupcima. Jedan od njegovih najvećih problema je bio što nije bila limitirana ukupna vrijednost nekretnine koju ste mogli kupiti subvencionisanim kreditom. Kao sezonska mjera ona je u određenom trenutku stimulisala potražnju na tržištu na kojem je već ionako bilo nedovoljno punude", rekla je ona.
"Studija na osnovu koje su podaci došli u javnost je malo upitne metodologije, ali činjenica da se se ne koriste svi kupljeni stanovi za stanovanje ili kratkoročni i dugoročni najam. Mislim da bi do najvećih promjena došlo intervencijama u poreznu politiku, ne samo uvođenjem poreza na nekretnine nego i promjenama u porez na dohodak od najma, primarno turističkog", rekla je Mihaljinac Knežević.