Makarska

Neobično stvorenje snimljeno u omiljenom ljetovalištu na Jadranu

  • 28.04.2025. 16:18

U Drveniku na Makarskoj rivijeri zabilježena je neobična pojava koja je mnoge ostavila u čudu.

More je bilo ispunjeno želatinoznim organizmima koji su prvi put primijećeni u tolikim količinama, piše "Dalmacija Danas".

Vijest o ovim organizmima brzo se proširila, ali niko nije mogao objasniti o čemu se radi.

Jednom znaku se život mijenja iz korijena za dva dana

Jednom znaku se život mijenja iz korijena za dva dana

Institut za okeanografiju i ribarstvo objavio je zvanično saopštenje u kojem su objasnili ovu fenomenološku pojavu.

Prema stručnjacima Instituta, radi se o masovnoj pojavi salpi, želatinoznih planktonskih organizama koji spadaju u grupu pelagičnih plaštenjaka.

Takve eksplozije populacija nisu neuobičajene i obično su posljedica specifičnih ekoloških i klimatskih uslova koji podstiču njihov brzi rast.

Salpe imaju sposobnost nepolnog razmnožavanja

Salpe, koje mogu narasti do 10 centimetara, žive u kolonijama povezane u lance. Njihove kolonije mogu biti dugačke nekoliko metara, stvarajući impresivne formacije koje su lako vidljive pod vodom.

Može dovesti do smrti: Policija upozorava na opasan trend u BiH

Može dovesti do smrti: Policija upozorava na opasan trend u BiH

Tijelo salpi gotovo je potpuno prozirno, a hrane se filtriranjem fitoplanktonskih mikroalgi čime direktno zavise od količine fitoplanktona u moru. Zbog porasta broja fitoplanktona u rano proljeće i jesen, raste i populacija salpi.

Salpe imaju sposobnost nepolnog razmnožavanja što im omogućava brz i eksponencijalan rast kada su uslovi povoljni. Sa druge strane, kada uslovi nisu povoljni, njihov broj naglo opada.

Utiču na ekosistem

Stručnjaci upozoravaju da je važno pratiti učestalost i trajanje masovnih pojava salpi jer one mogu ukazivati na promjene u ravnoteži morskih hranidbenih mreža. Promjene u mrežama mogu ukazivati na pojavu klimatskih varijacija koje su sve izraženije.

Osim toga, salpe se mogu grupisati u velikim grupama, promjene u cirkulaciji morske vode mogu ih koncentrisati na određenim mjestima,poput područja oko Drvenika.

Kolaps: U Španiji aktiviran Protokol 2

Kolaps: U Španiji aktiviran Protokol 2

Kako bi se bolje pratila učestalost ovih pojava, Institut poziva sve građane da im šalju fotografije salpi, kao i lokaciju gdje je fotografija napravljena putem mobilne aplikacije #RebrashNET.

Saradnja lokalne zajednice ključna je za daljnje praćenje ovih fenomena i razumijevanje njihovih uticaja na ekosistem Jadranskog mora.

Iako trenutačne pojave salpi ne predstavljaju direktnu prijetnju ekosistemu, njihova pojava pomaže u boljem razumijevanju promjena u Jadranskom moru.


Pratite nas i putem Vibera