Međunarodni posmatrači OEBS-a ocijenili su danas da su parlamentarni izbori u Crnoj Gori sprovedeni na efikasan i transparentan način, ali ukazuju na to da je vladajuća partija imala "nepravednu prednost" zbog široko rasprostranjene zloupotrebe položaja i državnih resurasa, kao i velike medijske pokrivenosti.
Kako se navodi u saopštenju OEBS-a, izbori su održani u okruženju "intenzivno polarizovane rasprave" oko pitanja crkve i nacionalnog identiteta.
Posmatračka misija, koja je zajednički poduhvat Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR) i Parlamentarne skupštine OEBS-a, navodi da su crnogorski predsjednik Milo Ðukanović i drugi visoko pozicionirani zvaničnici u velikoj mjeri bili uključeni u kampanju, čime je, kako naglašava, zamagljena granica između države i vladajuće partije.
Specijalna koordinatorka i vođa OEBS-ovih kratkoročnih posmatrača, Margareta Kederfelt, ocijenila je da je kampanja bila teška, ali ističe da je vladajuća stranka imala korist od neravnopravnih uslova.
Ona je navela da je pandemija virusa korona imala uticaj na kampanju i izbore, ali je ukazala da je njen značaj manji nego značaj velikih debata u vezi sa crkvom i nacionalnim identitetom.
U saopštenju se dodaje i da zdravstveni protokoli nisu dosljedno primjenjivani.
Navodi se i da je kampanja bila mirna, uprkos često suprotstavljenim tonovima, kao i da su kandidati, u vrijeme restriktivnih mjera zbog korona virusa, uspjeli da dopru do birača i pošalju svoje poruke.
Šef Ograničene misije ODIHR-a za posmatranje izbora, Tamaš Mesarič, ocijenio je da je žalosno što su propusti u zakonu i nedostatak nezavisnog nadzora medija omogućili zloupotrebu službenih i državnih resurasa.
"Potrebna je snažna politička volja širom političkog spektruma kako bi se poboljšao zakon i praksa izbora kroz inkluzivan proces reformi", naveo je Masarič.