Predsjednik Slovenije Borut Pahor ima najveću mjesečnu platu među predsednicima iz regiona, dok najmanju prima njegov kolega iz Srbije Aleksandar Vučić.
Plata predsjednika Slovenije na mjesečnom nivou, kako se navodi u njegovoj imovinskoj karti, iznosi 3.322 evra, a s druge strane, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić mjesečno prima čak tri puta manje, odnosno 1.083 evra, prenosi hrvatski studio televizije N1, pozivajući se na pisanje podgoričke Pobjede.
Više od tri hiljade evra iznose mjesečna primanja hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović, ali i članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Prema podacima hrvatskog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Grabar Kitarović ima neto platu od 3.276 evra, dok članovi Predsjedništva BiH u prosjeku zarađuju 3.091 evro mesečno.
Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, Dragan Čović i Mladen Ivanić primaju 2.862 evra, 2.874 evra i 3.536 evra mjesečno, respektivno.
Mjesečnu platu u iznosu od 2.873 evra prima i kosovski predsjednik Hašim Tači.
Premda na sajtu Agencije za sprječavanje korupcije Crne Gore još nisu objavljeni podaci o mjesečnim primanjima predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, poznato je da je njegov prethodnik na toj poziciji mjesečno zarađivao oko 2.420 evra, pa se zaključuje da toliko iznosi i Đukanovićeva mjesečna zarada, navodi se u tekstu.
Manje od dvije hiljade evra mjesečno zarađuju predsjednici Albanije, Ilir Meta, čija plata iznosi 1.425 evra i Makedonije, Đorđe Ivanov, koji zarađuje 1.250 evra.
U tekstu se takođe napominje da plate predsjednika daleko nadilaze prosječna mjesečna neto primanja u regionu, pri čemu su rekorderi kosovski predsednik i trojica članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Mjesečna zarada Hašima Tačija je, kako se navodi, gotovo osam puta viša od prosječne plate na Kosovu, a Bakira Izetbegovića, Dragana Čovića i Mladena Ivanića sedam puta viša u odnosu na prosjek u Bosni i Hercegovini.
Grabar Kitarović, Ivanov i Pahor imaju trostruko više plate od prosječne u Hrvatskoj, odnosno Makedoniji i Sloveniji, dok je plata predsjednika Srbije Aleksandra Vučića duplo viša u odnosu na prosječnu platu u Srbiji.
Prema službenim podacima, najveće prosječne plate u regionu imaju Slovenija i Hrvatska, a najniže Makedonija i Bosna i Hercegovina.