Reagovala inspekcija

Šok u Hrvatskoj: Zaposleni napustili dom za stare i korisnike ostavili bez hrane i lijekova

  • Izvor: Večernji.hr
  • 18.04.2025. 07:15

Deset nemoćnih korisnika doma za stare ostalo je bez hrane, lijekova i njege

Ljuta sam zbog tuge i bespomoćnosti koju osjećam zbog ovog slučaja . Socijalnim radom se bavim više od četrdeset godina, a do sada nigdje u Hrvatskoj nisam čuo za ovakav slučaj. Teško mi je da razumijem takvu nečovječnost . Na sreću, svi uhvaćeni korisnici su dobro i brzo su zbrinuti u drugim porodičnim domovima.

Sa njima su i uposlenici Centra za socijalni rad Opatija, koji su nas obavijestili o slučaju zbog kojeg smo izašli na teren i odmah domu oduzeli dozvolu za rad koju je dobio prije pet godina. Tada su ispunili sve propisane uslove za zbrinjavanje 19 korisnika - ispričala je Dragica Marač , načelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije, slučaj Porodičnog doma za stara i nemoćna lica Еddi u naselju Rupa u opštini Matulji .

Neki privatni domovi za stare ostvaruju dodatnu zaradu od preminulih korisnika

Vlasnici doma, koji je registrovan na Anu Mari Muratović, nestali su u srijedu preko noći i ostavili desetoro starih, bolesnih i uglavnom manje pokretnih štićenika sami, bez osoblja i hrane, zaključano u kući u kojoj su imali dom za stare pet godina. Zaposlenih, očigledno, nije bilo, pa su nedavno vlasnici preuzeli brigu o korisnicima, a djeca korisnika doma su primijetila da se nešto dešava, s obzirom na finansijske probleme o kojima su im vlasnici stalno govorili i činjenicu da su od njih traženi da unapred plate smještaj za članove porodice u domu. Čak su najavili i zatvaranje doma do kraja godine, ali su onda ove nedjelje, u noći na srijedu, netragom nestali i prestali da se javljaju na telefone. Alarmirane su nadležne službe , pripadnici Centra za socijalni rad Opatija, policija, vatrogasci, advokat iz županije i članovi porodice korisnika, koji su došli u dom. U objekat je bukvalno provaljeno da bi se došlo do korisnika. Gerontodomaćice su im odmah dale lijekove, oprale ih i presvukle. Slučaj je preuzelo i državno tužilaštvo koje vodi istragu i može podnijeti krivičnu prijavu protiv vlasnika doma zbog ugrožavanja života i zdravlja ljudi.

- Nemamo ovlašćenja da ulazimo u kuće i provjeravamo da li ima nepravilnosti, to je u nadležnosti inspekcije Ministarstva. Mislim da bi trebalo pooštriti mehanizme kontrole, sankcije za nepoštovanje uslova rada i brigu o kupcima. Mislim da su nadležni preblagi čak i u određivanju roka do pet godina da se privatnici prilagode novim zakonskim odredbama koje se odnose na uslove života korisnika, opremljenost i stručnost zaposlenih u privatnim domovima – smatra čelnik D.Marač.

- Mama je zvala i rekla da niko nije došao u redovnu jutarnju njegu. Nisu dobili ni doručak, korisnici nisu dobili lijekove, mama je rekla da ne zna šta se dešava, da nema nikoga, da su zatvoreni i da osoblje nije dolazilo kao i obično - rekao je za HRT sin jedne od korisnica.

Ministarstvo rada, penzijskog sistema, porodice i socijalne politike , kako je rečeno, izvršilo je inspekcijski nadzor 14. aprila 2025. godine, i to: vanredni inspekcijski nadzor na osnovu anonimne dojave i redovni opšti inspekcijski nadzor. U domu su tada zatekli 10 korisnika, kao i predstavnicu porodične kuće i njenog supruga, oboje zaposlenih u domu. Korisnici se smještaju na osnovu privatnih ugovora.

- Utvrđene su nepravilnosti prilikom inspekcijskog nadzora; dom nije imao protivpožarni alarm, prostorije u kojima nisu boravili korisnici nisu održavane, u pojedinim prostorijama je bila vlaga. Nepravilnosti su se odnosile i na nedostatak radnika, finansijsko poslovanje; nisu imali ugovor sa knjigovodstvenom službom i higijensko-sanitarne uslove pri pripremanju obroka u prostoru gdje se nalazila kuhinja, a dokumentacija koja se odnosi na zdravstvenu zaštitu korisnika nije uredno vođena . Sobna temperatura je bila niža od propisane. Obilaskom prostorija u kojima su korisnici boravili utvrđeno je kako se održavaju. Korisnici koji su intervjuisani tokom razgovora sa inspektorima nisu imali primjedbe na uslugu. Mobilni korisnici su zatečeni kako igraju društvene igre u trpezariji, a stacionarni korisnici su gledali televiziju . Jedna od korisnica navodi da je stigla nepokretna, ali su zaposleni bili uporni i pomogli joj da ponovo prohoda. Utvrđeno je da korisnici imaju uredan spoljašnji izgled, posteljina na krevetima čista, a prostor u kome su korisnici zatečeni higijenski čista - navode iz Ministarstva. U dom su ponovo došli dva dana kasnije nakon što su saznali da su korisnike napustili vlasnici Doma .

Zabrana rada i prijavljivanja DORH-u

- Viši inspektori Ministarstva žurno su izvršili uviđaj u porodičnoj kući i utvrdili da je predstavnica Porodičnog doma zajedno sa suprugom napustila objekat i ostavila same korisnike bez obezbjeđenja zdravstvene zaštite, njege i ishrane. S obzirom da su imenovana lica bila jedini zaposleni u Domu, dovode korisnike u opasnost po život , zdravlje i bezbjednost. Stručni radnici Područne službe Opatija, uz saglasnost i u saradnji sa članovima porodice, obezbjeđuju smještaj za sve korisnike kod drugih provajdera. Viši inspektor je 17. aprila 2025. godine donio rješenje o zabrani rada, a o svim saznanjima u vezi sa sumnjom na krivična dela biće obaviješteno nadležno državno pravobranilaštvo – navode u Ministarstvu. 

(Večernji)

Pratite nas i putem Vibera