Više od 4.000 zdravstvenih radnika u Hrvatskoj u ponedjeljak će stupiti u štrajk, prenose hrvatski mediji.
Iz Sindikata "Zajedno" poručuju da se u bolnicama i domovima zdravlja neće obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata, prenosi portal "Indeks".
Ovaj sindikat traži promjenu uredbe o koeficijentima i povećanje osnovice za najmanje 20 odsto.
Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata "Zajedno", rekao je da će u štrajk biti uključene 54 zdravstvene ustanova na nivou cijele zemlje.
- To su domovi zdravlja, KBC-ovi, opšte i županijske bolnice - naveo je on i dodao da će broj ustanova kasnije biti i veći.
Na pitanje hoće li doći do potpunog kolapsa zdravstvenog sistema, on je rekao da kolaps zdravstvenog sistema traje već duže vrijeme, a da će početkom štrajka kolaps biti izraženiji.
On je dodao da za štrajk nisu dobili podršku drugih sindikata u zdravstvu, te dodao da im je najvažnija podrška njihovih članova, te pozvao ostale koji su diskriminsani da se pridruže štrajku.
Petra Medač Čorak, rukovodilac Odjeljenja medicinsko-laboratorijske dijagnostike u Sindikatu "Zajedno", rekla je da će u Kliničkom bolničkom centru u Zagrebu u štrajku biti Odjeljenje patologije i citologije te Odjeljenje za kliničku radiologiju.
- Na odjelu patologije i citologije neće se obrađivati uzorci tkiva na osnovu kojih se donose dijagnoze, poput utvrđivanja prisutnosti karcinoma. Takođe, kod nas se izdaju tijela pokojnika, ali tokom štrajka preuzimanje tijela neće biti moguće - navela je ona.
Prema njenim riječima, u radiološkom odjeljenju neće se obavljati magnetna rezonanca, rendgen, denzitometrija ni mamografija, kao ni zračenje onkoloških pacijenata.
Na pitanje je li zračenje hitno, ona je odgovorila da zračenje nije hitno, osim za pacijente koji su životno ugroženi. "Da jest, tada liste čekanja na zračenje i terapiju ne bi bile po nekoliko mjeseci", dodala je ona.
Kaže da očekuje podršku pacijenata i da se ne boji nezadovoljstva. "Vide u kakvom smo stanju, da smo rastrgani i da ne stižemo sve obaviti. Razumijevanje pacijenata nam puno znači", rekla je Čorakova.
Iz Ministarstva zdravstva Hrvatske saopštili su da su danas sa sindikatom "Zajedno" potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, a pacijentima su poručili da mogu biti mirni.
Na osnovu sporazuma, pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena zaštita koja uključuje pregled i osnovne dijagnostičke postupke kojima se kod svakog bolesnika mora isključiti hitno stanje, a time i potreba provođenja odgovarajućih dijagnostičkih ili terapijskih postupaka.
Osigurano je, kako se navodi, i funkcionisanje hitnih službi u bolnici tokom 24 časa sa svom raspoloživom potrebnom hitnom dijagnostikom radi utvrđivanja dijagnoza koje zahtijevaju hitno postupanje.
- To uključuje neodgodive terapijske postupke bez kojih bi moglo doći do pogoršanja osnovne bolesti ili do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i život bolesnika - dodaju iz ministarstva.
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas da ne vidi razloga za najavljeni štrajk zdravstvenih radnika jer nisu iscrpljene sve mogućnosti koje nudi vijeće za provođenje koeficijenata.
Plenković kaže da štrajk organizuje samo jedan sindikat dok drugi to ne podržavaju te da pitanje koeficijenata nije predmet pregovora nego da to vlada donosi jednostrano.
On je dodao i da se plate u zdravstvu iz godine u godinu povećavaju prosječno za 32 odsto.