Skrnavljenje

Ustaški grafiti na pravoslavnom hramu u Petrinji

  • Izvor: SRNA
  • 04.05.2022. 14:44

Pravoslavni Hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji, u Hrvatskoj, oskrnavljen je grafitima sa ustaškim simbolima, prenosi crkveni Radio "Slovo ljubve", pozivajući se na Eparhiju gornjokarlovačku.

Grafiti međunacionalne mržnje ispisani su u toku noći između ponedjeljka i utorka, 2. i 3. maja, na ovom hramu, koji je u toku svoje duge istorije više puta razaran i podizan.

Hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji ponovo je u izgradnji, a kroz svoju istoriju dugu 237 godina podijelio je mučeničku sudbinu svog naroda.

Paroh petrinjski protojerej Saša Umićević rekao je da ovaj slučaj ima neskrivenu i direktnu poruku upućenu pripadnicima srpske nacionalne zajednice.

On je naveo da je ovaj vandalski čin prijavljen nadležnoj policijskoj upravi u Petrinji, nakon čega su njeni pripadnici izvršili uviđaj i sačinili zapisnik o ovom nemilom događaju.

"Ostajemo u nadi da će akteri ovog anticivilizacijskog čina biti pronađeni i procesuirani, kako bi se jasno poručilo da ovakvi i slični činovi inspirisani mržnjom nisu ogledalo multietničkog društva u kojem živimo i nipošto ne bi smeli postati pravilo ponašanja", naveo je paroh petrinjski.

Od izgradnje prvog Hrama Svetog Spiridona Čudotvorca 1785. godine, Petrinja predstavlja duhovno i administrativno sjedište Petrinjske parohije, koja se prostire na području četiri opštine - Petrinja, Sisak, Sunja i Majur.

Ovaj hram u centru grada 1785. godine osveštao je episkop Jovan Jovanović.

Crkva je srušena 1941. godine po nalogu ustaškog režima u Petrinji, da bi pedesetak metara dalje od prvobitnog hrama 1976. bio podignut novi hram, koji je zatim srušen 1991. godine.

Projekat za novi hram izradio je Projektni biro Srpske pravoslavne crkve iz Beograda.

Tri godine kasnije započela je izgradnja trećeg hrama, ali su započeti radovi prekinuti 1995. godine, te su zidove hrama koji su do tada podignuti srušile petrinjske gradske vlasti buldožerima u aprilu 1997. godine.

S obzirom na to da je i ovaj hram uništen, preostali malobrojni vjernici bili su prinuđeni da se sabiraju na svetim bogosluženjima u parohijskom domu, u kojem je nekadašnja dnevna soba preuređena i do danas vrši ulogu prostora za liturgije.

Područje grada Petrinje imalo je 1991. godine 35.565 stanovnika, od kojih je Srba bilo 15.969 ili 44,9 odsto.

Sam grad Petrinja imao je oko 18.000 stanovnika, od kojih 45 odsto Srba.

Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, grad Petrinja imao je 24.671 stanovnika, a među njima se 2.710 izjasnilo kao pripadnici srpske zajednice, što čini 10,98 odsto stanovnika.

(Foto: eparhija-gornjokarlovacka.hr)

Tagovi: