Zamjenik predsjednika Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je danas da je odavno zrela situacija da bude izmjenjen Poslovnik o radu parlamenta jer su zloupotrebe poslanika veoma česte, a kao najbolji model za to naveo je Evropski parlament.
"Građani vrlo negativno gledaju na stalna prepucavanja u Narodnoj skupštini, neograničene replike i mogućnost da svako svakome može da govori bilo šta. Raspravlja se mimo dnevnog reda i građani nakon toga često na društvenim mrežama navode da, kada vide takve sjednice Narodne skupštine, požele da odu iz ove zemlje. Ako želimo da vratimo povjerenje u demokratske institucije kao što je Narodna skupština bilo bi dobro da građani mogu da vide raspravu o zakonima i tačkama dnevnog reda koje ih interesuju", rekao je Mazalica Srni.
On je podsjetio da je prije nekoliko mjeseci istakao da je potrebno donijeti Poslovnik o radu Narodne skupštine po ugledu na Evropski parlament.
"Ta praksa je otprilike jednaka onome što predlaže i /Milorad/ Dodik. Naš rad je najvažniji za građane i trebalo bi im omogućiti da znaju kada je rasprava o nekoj tački dnevnog reda. Za svaku tačku dnevnog reda treba da bude ograničeno vrijeme za diskusiju koje bi bilo podijeljeno na poslaničke klubove proporcionalno njihovoj snazi. To sam vidio u Evropskom parlamentu i to funkcioniše savršeno", istakao je Mazalica.
On je istakao da sada niko nema predstavu koliko neka rasprava može da traje u Narodnoj skupštini.
"Ona može da traje deset minuta, pet sati ili dva dana u zavisnosti od toga koliko će poslanici neograničeno koristiti zahtjev za povredu Poslovnika da bi došli do replike", rekao je Mazalica.
Srpski član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je rekao da će na prvom septembarskom zasjedanju Narodne skupštine zatražiti promjene Poslovnika, koje će onemogućiti degradaciju te institucije i prepucavanja kao na posljednjoj, posebnoj sjednici.
Poslovnik Narodne skupštine Republike Srpske izmijenjen je posljednji put prije dvije godine i njime je predviđeno deset minuta diskusije, dvije replike i jedan krivi navod.
Poslanici imaju pravo i da se pozovu na povredu Poslovnika što se često pretvara u nastavak diskusije, replika i prepucavanja.
U Srbiji se vrijeme za diskusiju raspoređuje na poslaničke grupe srazmjerno broju poslanika, a slično je i u Hrvatskoj gdje poslanici, u zavisnosti koliko njihova stranka ima poslanika u Saboru mogu da govore od pet do 15 minuta.