Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić izjavio je danas da je grad učinio sve što je bilo neophodno da se spriječi širenje virusa korona i ocijenio da u Bijeljini nije teža situacija u odnosu na druge gradove, tako da se ne se moraju uvoditi nove vanredne mjere.
"Od početka ove godine smo na različite vidove pomoći u suzbijanju epidemije potrošili 1.605.000 KM. Najviše je izdvojeno za Bolnicu i Dom zdravlja. U međuvremenu smo dobili i pomoć od Vlade Republike Srpske tako da je dio troškova iz gradskog budžeta pokriven", rekao je Mićić nakon sastanka sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alenom Šeranićem.
On je istakao da su se bijeljinski privrednici odazvali na akciju koju je sproveo Crveni krst zajedno sa Tehničkim remontom Bratunac, firmom Slavena Ristića, te da su skupili 2.602.000 KM.
Prema njegovim riječima, sva ta sredstva utrošena su za sprečavanje širenja eoidemije, a najveći dio - 2.305.000 KM utrošen je za kupovinu 50 respiratora.
"Ostalo je po potrebi uplaćivano Domu Zdravlja i Bolnici za opremu i druge stvari. Mi smo ovih dana pomogli, zajedno sa Republičkim štabom i Civilnom zaštitom da počne školska godina. U svim školama je izvršena dezinfekcija i deratizacija. I osnovnim i srednjim školama smo dali po 3.000 maski. Imamo dovoljno maski da svima pomognemo", rekao je Mićić.
On je zahvalio ministru zdravlja i socijalne zaštite koji je posjetio Bijeljinu i razgovarao sa predstavnicima Gradske uprave o radu Štaba za vanredne situacije, stanju u vezi sa virusom korona, početku školske godine i predstojećim lokalnim izborima.
"Situacija sa virusom je i dalje teška i komplikovana iako je manje ljudi smještenih u kovid bolnicu. Od juče je informacija da ih je 11. Juče smo imali samo četvoro novozaraženih. Za sada imamo 79 aktivnih slučajeva, a do sada je u gradu Bijeljina bilo 467 zaraženih lica. Nažalost, imali smo 12 preminulih lica", precizirao je Mićić.
On je naveo da je Gradski štab za vanredne situacije od 16 marta održao 66 vanrednih sjednica, o čemu je obaviješten ministar Šeranić.
"Pratili smo sve mjere Štaba za vanredne situacije Republike Srpske i dalje ćemo tako raditi. Mi ne možemo ublažiti mjere u odnosu na mjere Glavnog štaba za vanredne situacije. Naš štab smatra da nema potrebe da budemo rigorozniji", rekao je Mićić.
On je rekao da je ministar Šeranić uvijek dobrodošao u Bijeljinu, te da će Gradska uprava pratiti sve mjere nadležnih oragana s ciljem zaustavljanja epidemije virusa korona.
Što se tiče prevoza učenika, Mićić je rekao da je donesena odluka da se izdvoji 30 KM dodatnih po učeniku iz budžeta grada. Prevoznici će imati veći broj polazaka i moći će pokriti svoje troškove. Naš trošak mjesečno je oko 40.000 maraka, a do kraja godine to će biti oko 200.000 KM", naveo je Mićić.
Govoreći o načini sprovođenja izbora i neophodnim mjerama, on je rekao da će za to biti potrebno milion KM.
"Mi smo se već obratili Savezu opština i gradova da vidimo kako ćemo obezbijediti ta dodatna sredstva, mimo onih koja su inače predviđena za sprovođenje izbora", dodao je Mićić.