Još tri osobe u Republici Srpskoj preminule su od posljedica virusa korona. U UKC-u preminula je žena stara 78 godina koja je imala više hroničnih udruženih oboljenja, dok je bolnici "Srbija" preminula žena srednje životne dobi iz Pala.
Treća žrtva je prvozaraženi muškarac iz Trebinja, star 72 godine, on je po drugi put testiran na virus, nakon rezultata biće jasnije da li je korona bila presudna za Trebinjca koji je već bolovao od drugih oboljenja
"Kao što znate taj pacijent je sa nizom komorbiditeta koji se već liječi od plućnih bolest koji je imao i niz promjena na centralnom nervom sistemu", rekla je Ljubica Miljanović, direktor Opšte bolnice Trebinje.
U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj testirana je 281 osoba od čega je 16 osoba pozitivno na virus. Među zaraženima je i medicinska sestra iz Bolnice u Gradišci. Testirano je i još 29 osoba koje rade i borave u domovima za starija lica, dva zdravstvena radnika i 18 radnika koji rade u marketima. Svi ovi uzorci su negativni.
Kada je riječ o novozaraženim, pet zaraženih osoba je iz Gacka, tri iz Oštre Luke, po jedna iz Nevesinja i Pala, a po dvije osobe iz Gradiške, Trebinja i Banjaluke.
To za Banjaluku znači da je dnevni prosjek oboljelih u opadanju, poručuje gradonačelnik Igor Radojičić. Oboljelih u najvećem gradu Srpske trenutno je 303. Od ponedjlejka bi kako kaže Radojičić moglo doći i do relaksacije određenih mjera.
"Nadam se da ćemo od ponedjlejka ići u relaksaciju mjera u smislu puštanja određenih djelatnosti, ali sve ono što je na snazi kad je riječ o distanci, zabrani okupljanja načinu na koji se ulazi u banke, marketem sve to ostaje vjerovatno na duži period na snazi", istakao je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.
Da bi određene mjere od 27. aprila mogle da budu ukinute poručeno je i nakon sjednice Glavnog koordinacionog tima. Prije svega da se strarijima od 65 omogući izlazak svakog radnog dana od 7 do 10 časova. Ali i da se uz posebne mjere, dozvoli rad za trgovinske, zanatske i uslužne radnje manje po površini i manje rizične, kao i za dostavu i šaltersku prodaju termički pripremljene hrane, pod posebnim mjerama, bez posluživanja na licu mjesta.
Republički štab za vanredne situacije donio je i dozvolu o kretanju od mjesta prebivališta do Donje Gradine. To se odnosi na lica koja imaju pozivnicu da prisustvuju obilježavanju Dana sjećanja na žrtve usaškog zločina u logoru Jasenovac. Sva pravil o distanci i drugim mjerama važiće i taj dan, odnosno 26. april.
O izradi terapijskih protokola i smjernica za liječenje bolničkih pacijenata sa KOVID 19 infekcijom bilo je riječi i na sastanku predjsenika Republike Srpske Željke Cvijanović i članova Ekspertske grupe koja se bavi tom izradom. Poručeno je da su institucije Republike Srpske preduzele i na vrijeme donijele adekvatne mjere kako bi se zaštitili životi i sačuvalo zdravlje građana.
Višednevna agonija završena je i za oko 50 građana BiH koji su danima čekali na polazak iz austrijskog Tirola u BiH. Prevoz im je organizovala ambasada BiH u Austriji do graničnog prelaza Gradiška, gdje su smješteni u karantin.
Prevoz u režiji ambasade BiH koštao ih je i više nego duplo od uobičajene cijene.
"Nas 50 u jednom autobusu, za 120 evra eto tako, tako nam je lijepo naša ambasada to obezbijedila".
"Više ne znam, 16 sati, nemam pojma bilo nas je u autobusu puno jedno na drugom smo bili, nema odstojanja, nema ništa", rekli su građani koji su doputovali iz Tirola.
Među njima je 30-ak Prnjavorčana koji stižu u svoju opštinu. Čeka ih karantin u hotelima u Prnjavoru. Za jedno od njih je poznato da je pozitivno na virus, ali je stigao vlastitim prevozom u Gradišku i biće transportovan u Banjaluku.
"Jedna osoba je zadržana na granici s obzirom da je imao papire od doktora iz Austrije da je pozitivan na korona virus on je bio sam u svom vozilu i biće transportovan u Banjaluku gdje je to predviđeno", naglasio je Darko Tomaš, gradonačelnik Banjaluke.
Za pacijente se pripremaju u Zavodu "DR Miroslav Zotović" na lokacijama i u Trapistima i Slatini. Nadaju se da bi zbog najave smanjenja mjera pacijeti mogli da nastave sa rehabilitacijom. Svi oni će prolaziti određenu vrstu trijaže uz epidemiološku anketu. Kontejneri gdje će se trijaža obavljati stigli su im od Civilne zaštite Republike Srpske.
"To je ono što smo mogli da udovoljimo zahtjevu zavoda, svim centrima i zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj koje su do sada uputile zahtjev smo izašli u susret", istakao je Milan Novitović, direktor Civilne zaštite Republike Srpske.
Slični kontjneri i šatori postavljeni su u većini zdravstvenih ustanova u Srpskoj.