Obrazovni sistem u Republici Srpskoj, od predškolskog do visokog obrazovanja, mora da uhvati korak sa regionalnm i globalnim procesima. Da bi to postigli, potrebna je reforma obrazovnog sistema koja je, u Republici Srpskoj, započeta.
Ono što napravimo kroz tu reformu, odrediće budućnost ovih prostora, čulo se na prvoj konferenciji "Uloga obrazovanja u razvoju društvene kohezije" koju realizuju Unesko, Unicef i UNDP u partnerstvu sa Predsjedništvom BiH.
"Mi moramo koji sad odlučujemo, da razumijemo potrebe i trenutka i te nove generacije i da napravimo sistem koji je najbolji moguć. Mi moramo na kraju ovogo procesa da imamo jedan uspješan sistem ukoliko to ne budemo imali i ukoliko ne budemo imali uspješno obrazovanje i uspješan rezultat toga, možemo proglasiti neuspjeh", kaže srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik.
Potrebno je, složili su se učesnici, vratiti značaj profesiji, povećati plate u obrazovanju i školovati i one koji školuju djecu.
"Cilj ovog projekta koji provode Unicef, Unesko i Undp, jeste da promoviše društvene vrijednosti da se ostvari borba protiv raznih nejednakosti da se ostvari borba protiv nesolidarnsoti, društvene kohezije, pod zajedničkim ciljem a to je da se obezbjedi mir", kaže Sezin Sinanoglu, rezidentni koordinator UN-a u BiH.
Plan je da u narednih pet godina sva djeca budu obuhvaćena predškolskim obrazovanjem jer osim usvajanja znanja, obrazovanje podrazumijeva i formiranje čovjeka i njegovih vrijednosti. Što se visokog obrazovanja tiče, Srpska je krenula u reforme.
"Novim zakonom o visokom obrazovanju Republike Srpske postavljamo nove temelje visokog obrazovanja u Srpskoj koji će biti onoliko čvrsti koliko budemo svi zajedno kao društvo polagali vjere i nade da će se stanje u visokom obrazovanju promijeniti", kaže Srđan Rajčević, ministar za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo.
"Prvenstvno smo donijeli plan reformskog procesa razvoja koji podrazumjeva prvenstvno inovaciju nastavnih planova i programa, digitaliazciju udžbenika, stimualtivno okruženje, razvoj sporta kao važnog aspekta djece i ličnosti i naravno digitaliazcija", kaže Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.
Cilj je da se djeci u Republici Srpskoj obezbjedi stimulativno okruženje za učenje i kvalitetni programi kako bi bi po završetku školovanja bili osposobljeni za primjenu naučenog znanja.