Sarajevsko-romanijski korpusa tokom odbrambeno-otadžbinskog rata branio je teritoriju Republike Srpske od Han Pijeska, preko Ilijaša, Vogošće, Hadžića, Nedžarića, do Dobrog Polja, prema Kalinoviku.
Protiv sebe je, kaže general Milomir Savčić, imao daleko veći broj muslimanskih oružanih snaga. On kaže da se ne govori istina o dešavanjima u Sarajevu.
- Oni tvrde da je svaki metak ispaljen sa srpskih položaja bio metak snajperiste i da je bio usmjeren na nanošenje gubitaka ili ubistvo civila, djece pogotovo. Vjerujte da je priča potpuno drugačija, ja sam radio na tom predmetu - kazao je Milomir Savčić, bivši general Vojske Republike Srpske.
U odbrani Sarajevsko romanijske regijepoginulo je 4.156 boraca Vojske Republike Srpske. Njihovo herojstvo ne smije da bude zaboravljeno.
- Ja se nadam da će i u narednim godinama, ne samo narednih 26 nego i narednih 100 godina Srbi, naši potomci sjećati herojstva koje su dati u tom momentu za stvaranje i odbranu Republike Srpske – rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
- Svi su podjedanko zaslužni, možda tad 1995.godine nismo bili ni svjesni šta smo uradili za Republiku Srpsku. Iz dana u dan će to postajati jedna jača činjenica i služiti novim naraštajima da hrabro koračaju kroz budućnost – poručio je Boško Jugović, načelnik opštine Pale.
Odbrana Sarajevsko-romanijske regije u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu omogućila opstanak Srba na ovom području, što je vodilo stvaranju Republike Srpske, Istočnog Sarajeva i njegovih lokalnih zajednica.
- Te tri riječi odbrana, stvaranje i opstanak govore o ulozi srpskog naroda i srpskog vojnika u periodu 1992-1995.godina na ovom prostoru. Zadržati, odbraniti, narod, civile iza sebe – naglasio je Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Kao simbol otpora, na ovom prostoru izgrađen je manastir Sveti Georgije na Ravnoj Romaniji, gdje se u Spomen-crkvi nalazi više od 4.000 uklesanih imena boraca poginulih u odbrani Sarajevsko-romanijske regije.