Narodna skupština Republike Srpske večeras je razmotrila izvještaje o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske, te o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem Agencije za bankarstvo Republike Srpske za prošlu godinu.
"Uzimajući u obzir poslovanje banaka i drugih finansijskih organizacija može se konstatovati da je bankarski sistem Republike Srpske u 2018. godini zadržao stabilnost, adekvatnu kapitalizovanost, zadovoljavajuću likvidnost i profitabilnost, te bio uređen, zdrav i siguran stub republičke ekonomije", rekao je prije toga Rade Rastoka iz Agencije za bankarstvo Srpske.
On je, podnoseći u Narodnoj skupštini izvještaj o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za prošlu godinu, naveo da je na nivou tog sektora u 2018. iskazana neto dobit u ukupnom iznosu od 85 miliona KM.
Rastoka je rekao da je to manje za 12 odsto u odnosu na 2017, kada je svih osam banaka iskazalo neto dobit od 96,2 miliona KM.
"Jedna banka je u 2018. godini iskazala gubitak u iznosu od 10,8 miliona KM", objasnio je Rastoka.
On je dodao da je mikrokreditni sektor Srpske 31. decembra 2018. godine činilo 13 mikrokreditnih organizacija, te da taj sektor bilježi rast kreditne aktivnosti i broja zaposlenih.
Rastoka je precizirao da je u bankarskom sektoru Republike Srpske u 2018. godini bilo ukupno 2.965 radnika, te da su banke poslovale na teritoriji Srpske posredstvom mreže od 132 filijale i 160 ostalih organizacionih dijelova.
"Ukupna aktiva bankarskog sektora sa stanjem na dan 31. decembar 2018. godine iznosi više od 8,78 milijardi KM", rekao je Rastoka.
On je naveo da je zabilježen trend rasta ukupne štednje građana, podsjetivši da su nekvalitetni krediti iznosili 477,5 miliona KM i manji su za 61,8 miliona KM u odnosu na stanje sa krajem 2017. godine.
Govoreći o izvještaju o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem Agencije za bankarstvo Republike Srpske za 2018. godinu, Rastoka je naveo da je ova agencija, polazeći od zakonskih nadležnosti, u tom periodu potpuno izvršila planirane aktivnosti, uključujući brojne kontrole finansijskih ustanova.
On je rekao da su ukupni prihodi koje je Agencija ostvarila u prošloj godini iznosili oko 6,34 miliona KM i da su veći za sedam odsto u odnosu na isti period godinu ranije.
"Ukupni rashodi Agencije u 2018. godini iznosili su oko 4,78 miliona KM i veći su za 17 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na šta je u najvećem dijelu uticao rast plata za povećan broj radnika", objasnio je Rastoka.
Potpredsjednik Narodne skupštine Milan Petković zaključio je večeras rad parlamenta i najavio da će zasjedanje biti nastavljeno sutra razmatranjem izvještaja Agencije za osiguranje Republike Srpske o stanju sektora osiguranja u Srpskoj, o radu i o finansijskom poslovanju u prošloj godini.
Poslanici će razmatrati i izvještaje Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske o stanju na tržištu hartija od vrijednosti, o radu i o finansjskom poslovanju u 2018. godini.
Biće razmatran i Izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o sprovedenoj finansijskoj reviziji Konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja za korisnike budžeta Republike Srpske za prošlu godinu i Godišnji revizorski izvještaj te službe za ovu godinu.
Nastavak sjednice zakazan je za 10.00 časova.