Odluka Vlade

Republika Srpska u budućnosti želi sama da izlazi na PISA testiranje

  • 01.03.2020. 19:16

Republika Srpska će u budućnosti samostalno izlaziti na PISA testiranje, odlučila je Vlada Republike Srpske. 

Rezultati učenika iz Srpske će nakon testiranja koje se održava naredne godine biti izdvojeni, dok će 2024. godine Republika Srpska u Programu međunarodne procjene učeničkih postignuća učestvovati kao nezavisan sistem. Ministar prosvjete ocjenjuje da nam je ovo potrebno, jer Republika Srpska i Federacija BiH imaju različite obrazovne sisteme.

"Republika Srpska ima svoj obrazovni sistem u skladu sa Ustavom Republike Srpske, u skladu sa Zakonom o obrazovanju, tako da je to nešto što svakako nama koristi, ali da bismo mogli da varijabilno koristimo te podatke i da ti podaci nama zaista služe u neke sljedeće 
aktivnosti, mi moramo da upoređujemo samo ono šta je problem ili dobra stvar u Republici 
Srpskoj sa ostalim obrazovnim sistemima", kaže Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.

Iako su u Vladi dobili informaciju da će dobiti odvojene rezultate za posljednje PISA testiranje obavljeno 2018. godine, što su čak i pismeno tražili, to se nije desilo. Osim u PISA testiranju, Republika Srpska će u skladu sa svojim nadležnostima u oblasti obrazovanja učestvovati i u TIMSS i PIRLS testiranjima - koja istražuju dostignuća učeniku u matematici, prirodnim naukama i čitalačkoj pismenosti. Sumarno prikazani rezultati za BiH ne mogu služiti obrazovnom sistemu Republike Srpske kao ocjena uspješnosti, niti osnov za kreiranje razvoja, smatraju u Vladi, sa čime se slažu u Republičkom pedagoškom zavodu.

"Na taj način ćemo tačno vidjeti kakav je obrazovni sistem Republike Srpske i šta je to što trebamo otkloniti. Jer ovo što sad dobijamo kao povratnu informaciju - ja često kažem, kucaju na otvorena vrata. Pa kažu da su bolji rezultati učenika koji idu u gimnazije nego u srednje tehničke škole. To mi svi znamo", kaže Predrag Damjanović, direktor Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj sprovodi PISA testiranja na svake tri godine od 2000. godine. Testove rade 15-godišnji učenici, i to u oblastima matematike, nauke i čitanja, a 2018. je u cijeli proces bilo uključeno 79 zemalja. Cilj ovih testova je upoređivanje dostignuća različitih obrazovnih sistema.