Sutra u Gradišci obilježavanje egzodusa Srba u "Bljesku" bez prisustva građana

  • 30.04.2020. 10:02

U Gradišci će sutra biti obilježeno 25 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije u hrvatskoj vojno–policijskoj akciji "Bljesak" bez prisustva građana zbog vanrednog stanja izazvanog epidemijom virusa korona i aktuelne zabrane masovnog okupljanja.

Najuža delegacija Republike Srpske u 10.30 časova kod Crkve Presvete Borodice položiće vijenac na spomen-ploču srpskim žrtvama iz zapadne Slavonije, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske.

Resorni ministar i presjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Duško Milunović je u pisanoj izjavi, povodom 25 godina od egzodusa Srba iz zapadne Slavonije, naveo da je ovo prisjećanje na etničko čišćenje srpskog naroda koje su hrvatske vojno-policijske snage 1. i 2. maja 1995. godine izvršile na zonu pod zaštitom UN gdje su ubili 283 Srba, uključujući 114 civila, među kojima 56 žena i 11 djece.

U toj akciji je sa vjekovnih ognjišta protjerano je 15.000 Srba.

On je naveo da je u egzodusu prema Republici Srpskoj, srpski narod zapadne Slavonije, na putu prema mostu spasa do rijeke Save, nemilosrdno gađan avionskim bombama, maljutkama iz helikoptera, topovskim granatama i snajperskim mecima.

"Hrvatski agresori nisu poštedjeli ni stranu rijeke Save koja pripada Republici Srpskoj i u zločinačkom napadu ubili su i dvoipogodišnju djevojčicu Unu, a ovom zločinu hrvatskih snaga nad srpskim civilima na području zapadne Slavonije, Haški tribunal nikada nije otvorio intezivnu istragu", naglasio je Milunović.

On je istakao da ni Savjet bezbjednosti UN nije pokrenuo pitanje sankcija za Hrvatsku, koja je kao članica UN izvršila agresiju na zonu pod zaštitom te iste organizacije.

Milunović je, podsjetivši da je u Drugom svjetskom ratu izvršen genocid nad Srbima na prostoru Nezavisne Države Hrvatske (NDH), kada su masovno stradali i Srbi iz zapadne Slavonije, ocijenio da je etničkim čišćenjem 1. i 2. maja 1995. godine ostvarena politika fašističke NDH da ovi prostori budu u potpunosti etnički očišćeni od Srba.

On je, takođe, konstatovao da su nakon sprovedenih vojno-policijskih akcija etničkog čišćenja Srbi su od konstitutivnog naroda prije devedesetih godina prošlog vijeka, svedeni na nacionalnu manjinu koja danas u Hrvatskoj jedva da i postoji.

"Iako po svim kriterijumima međunarodnog ratnog prava ovako masovno ubijanje civila sigurno predstavlja ratni zločin, za ovaj počinjen u zapadnoj Slavoniji do danas niko nije odgovarao. Uvjereni smo da je pravda dostižna i zbog toga ćemo istrajati u našim zahtjevima da počinioci zločina nad srpskim narodom budu kažnjeni", istakao je Milunović.