Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o studentskom standardu, u kojem su određena zakonska rješenja preciznije uređena u odnosu na postojeći zakon i njime se detaljnije uređuje materija koja obuhvata postupak osnivanja ustanove studentskog standarda.
Data je mogućnost da ustanove mogu biti javne i privatne, odnosno da njihov osnivač, osim Republike i jedinice lokalne samouprave, može biti i drugo pravno ili fizičko, domaće ili strano lice, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.
Iz Vlade napominju da je razlog za donošenje novog Zakona o studentskom standardu potreba za stvaranjem jednakih uslova i jednakih šansi za sve studente u Republici Srpskoj.
U saopštenju je navedeno da Prijedlog zakona precizira i postupak i ostvarivanje prava na smještaj, ishranu, studentsku stipendiju, ali i pravo na primarni nivo zdravstvene zaštite.
"Prvi put se u oblasti studentskog standarda u Zakon uvodi i Registar studentskih stipendija koji će voditi Ministarstvo. Novina u ovom zakonu je i mogućnost zabrane rada i oduzimanja dozvole za rad ustanovi koja je prestala da ispunjava uslove za rad", navedeno je u saopštenju.
Uređena je oblast evidencija koji vodi ustanova studentskog standarda.
"Inspekcijski nadzor je sada detaljnije uređen, odnosno precizirane su mjere koje inspektor može naložiti, uključujući i zabranu rada ustanovi koja obavlja djelatnost, a nije upisana u Registar. Pooštrene su novčane kazne za prekršaje. Sve pomenute odredbe u ovom prijedlogu kao konačan cilj imaju podizanje sveukupnog nivoa kvaliteta u sistemu ustanova studentskog standarda u Republici Srpskoj", napomenuli su iz Vlade Srpske.
Vlada Republike Srpske utvrdila je I Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o studentskom organizovanju, a razlog za to je činjenica da se u periodu od četiri godine, koliko je prošlo od usvajanja važećeg Zakona iz 2016. godine, kroz njegovu primjenu u praksi pokazalo da određena zakonska rješenja treba preciznije ili jasnije ili na drugačiji način urediti.
"Poslovi visokog obrazovanja, koji su bili u nadležnosti Ministarstva prosvjete i kulture, preneseni su u nadležnost Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, te je u skladu sa tim potrebno uskladiti tekst važećeg Zakona sa tom promjenom", napomenuli su iz Vlade Srpske.