Formiranje odjeljenja zatvorenog tipa u psihijatrijskim ustanovama za djecu koja počine teška krivična djela, zadržavanje u psihijatrijskoj ustanovi bez pristanka djeteta, privremena zabrana posjete i kontakta djeteta sa drugim osobama uključujući članove uže porodice - sve su to novine koje donosi predlog izmene zakona, piše Euronews Srbija.
Izmena zakona inicirana je nakon tragedije koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" na Vračaru, kada je učenik (13) ubio devetoro učenika i čuvara škole i ranio šest osoba. Dječak, koji je pucao na vršnjake iz očevog pištolja, po važećem zakonu nije krivično odgovoran jer ima manje od 14 godina. On se nalazi u dječjoj psihijatrijskoj ustanovi na posmatranju.
To je na javnoj raspravi rekla i ministarka zdravlja Danica Grujičić.
"Nakon tragedije u Ribnikaru se vidjelo da u postojećim zakonskim aktima, u Zakonu o mentalnom zdravlju iz 2013. godine, ne postoji riješeno šta raditi sa djecom koja nisu krivično odgovorna. Nisu to represivne mjere, to su mjere liječenja", rekla je ona.
U obrazloženju nacrta izmjene zakona, Ministarstvo zdravlja navodi da je potrebno da se oblast mentalnog zdravlja uredi na potpuniji način u dijelu koji se odnosi na dijagnostiku i liječenje krivičnopravno neodgovorne djece, koja su izvršila najteža krivična djela i zbog ispoljenog poremećaja mentalnog zdravlja predstavljaju ozbiljnu opasnost za društvenu zajednicu.
Navode nekoliko slučajeva koji su posebno uznemirili javnost u Srbiji - dječak (12) zakucao ekser psu u glavu, djeca zapalila beskućnika, dječak (13) izbo druga nožem u školskom dvorištu i posljednji u nizu - masovno ubistvo u Ribnikaru.
"Kako je osnovna funkcija krivičnog prava zaštitna funkcija, te kako su djeca mlađa od 14 godina u srpskom pravu krivično neodgovorna, postavilo se pitanje da li je društvo zaštićeno od djece koja usljed mentalnih smetnji preduzimaju protivpravne radnje u kojima su sadržana objektivna obilježja teških krivičnih djela, a naročito onih sa elementima nasilja i koji je odgovor države na te pojave potreban i celishodan. Aktuelno, zaštita se u domaćem pravu obezbeđuje mjerama iz okvira socijalnog zakonodavstva i zakonodavstva u oblasti mentalnog zdravlja. Posljednji navedeni slučaj masovnog ubistva djece u osnovnoj školi pokazao je da rješenja sadržana u Zakonu o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama zahtijevaju da budu dopunjena nedostajućim pravilima vezanim za liječenje djece koja se nalaze u tzv. ranom formativnom periodu, koje zahtjeva posebne uslove i čije se trajanje ne može unapred odrediti", navodi se u obrazloženju.
(Euronews)