Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ulaže i ulagaće i dalje velike napore s ciljem širenja istine o jasenovačkom logoru smrti u svim institucijama i međunarodnim forumima koji su zaduženi za zaštitu kulture sjećanja na žrtve u Drugom svjetskom ratu, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
Dačić je na prvoj zajedničkoj srpsko-jevrejskoj svečanoj akademiji u Beogradu, povodom obilježavanja Međunarodnog dana Holokausta, istakao da potomci treba da pamte nemjerljive žrtve koje su podnesene za očuvanje civilizacijskih vrijednosti mira i slobode čovječanstva.
"A posebno vaše žrtve, zbog monstruoznih zločina koji su izvršeni, moraju kao opomena ostati zabeležene u kolektivnoj memoriji sveta", rekao je Dačić, obraćajući se prisutnim gostima.
On je podsjetio na pojedine aktivnosti Srbije na zaštiti kulture sjećanja na jasenovačke žrtve, kao što je izložba u sjedištu UN u NJujorku u januaru prošle godine pod nazivom "Jasenovac - pravo na nezaborav".
Prema Dačićevim riječima, bila je to prva i najveća izložba u istoriji UN posvećena stradanjima Srba, Jevreja, Roma i antifašista u ovom ozloglašenom logoru i jedna od najvećih izložbi organizovanih u UN o temi Holokausta.
"Ona je dala skroman doprinos očuvanju univerzalnih vrednosti čovečanstva i globalnih napora UN s ciljem sprečavanja pojave revizije i rehabilitacije neonacističke ideologije i isključivosti svih oblika diskriminacije i fanatizma", napomenuo je Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije rekao je da je prije ove izložbe u zgradi parlamenta Srbije 2017. godine otvorena izložba Međunarodne ekspertske grupe GH7 o Jasenovcu, dok je on lično 2016. otvorio u Muzeju srpske diplomatije jedan segment izložbe o Jasenovcu.
Dačić je podsjetio da je pokrenut projekat "srpsko-jevrejskog živog zida", kulture sjećanja na jasenovačke stradalnike pod nazivom "Stop reviziji".
On je zahvalio izraelskom istoričaru specijalizovanom za pitanja Holokausta Gideonu Grajfu, koji, kako je naveo, nije ustuknuo ni pred najtežim izazovima sa kojima se suočio u podizanju srpsko-jevrejskog bedema pred revizijom istorije.
Dačić je odao priznanje i novinaru "DŽeruzalem posta" i predsjedniku Izraelsko-srpskog društva prijateljstva Majklu Frojndu za istrajnost u širenju istine o stradanju srpskog naroda.
On je zahvalio za saradnju predstavnicima Izraela, prevashodno ambasadoru Aloni Fišer Kam, kćerki Ane Zorman, koja je preživjela Holokaust, za nesebičan doprinos realizaciji ovih aktivnosti, ali i unapređenju izraelsko-srpskih odnosa.
Dačić je podsjetio da je Đorđe Miliša, preživjeli iz Jasenovca, u svojim memoarima naveo da je "Jasenovac bio najniži nivo na koji je moglo da padne čovječanstvo", a da je čuveni istraživač Holokausta iz Jad Vašema Menahem Šelah rekao da "zločini počinjeni u Jasenovcu spadaju u najstrašnije zločine u cijeloj istoriji čovječanstva".