Prije tačno trinaest godina Kosovo je jednostrano proglasilo nezavisnost, a za sve ove godine jasno je da se ostvarenje kosovskog sna na kraju pretvorilo u - noćnu moru.
Idalje je u svojevrsnom limbu, daleko od rješenja statusa, bez priznate državnosti, članstva u UN, UNESCO, INTERPOL i jedinstvene podrške EU, piše Blic.
Iz ovog ćorsokaka će teško izaći, budući da je za sve ove godine bilo pod vladavinom OVK političara, koji nisu uspjeli da izdignu Kosovo iz korupcije i ekonomske nestabilnosti, već su radili na ličnom bogaćenju.
To se odrazilo i na politiku, pa je u posljednje dvije godine Priština prošla kroz izbore, i to tri puta. Zbog toga ovu godišnjicu dočekuje neslavno – bez predsjednika koji je u Hagu, ali i premijera, a sa predsednicom Skupštine Vljosom Osmani u tehničkom mandatu.
Dugo priželjkivanu potvrdu nezavisnosti u Ujedinjenim nacijama, od pet evropskih zemalja, i Srbije nije dobila.
Sva ova dešavanja nisu bez uticaja na Srbiju, budući da zapadne sile šalju jasne poruke da bez rješavanja pitanja odnosa Beograda i Prištine nema ulaska u EU.
Zato obe strane pokušavaju da raspetljaju ovaj gordijev čvor kroz dijalog, koji se pod palicom Brisela vodi punu deceniju.
Ali, od potpisivanja Briselskog sporazuma se slabo odmaklo, a Zajednica srpskih opština, na koju se Kosovo obavezalo i koja je važna za opstanak tamošnjih Srba, nije još formirana.
Dijalog je trenutno na “stend baju” zbog izbora, a od 2018. godine do jula prošle godine bio je u zastoju zbog taksi od 100 odsto na srpsku robu.
Posljednji sastanak na visokom nivou održan je u septembru 2020. godine, između tadašnjeg kosovskog premijera Avdulaha Hotija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Pregovora sada nema, a stalo se kod rasprave o imovinskim i finansijskim potraživanjima.
Iz svega ovoga jasno je dijalog ide ritmom “korak napred, nazad dva” i da će se do kompromisnog rješenja teško doći, o čemu svjedoče i izjave srpskih i kosovskih političara. Beograd godinama jasno ponavljda da je priznavanje nezavisnosti Kosova granica koju neće preći, dok je za drugu stranu jedina opcija priznanje.
Činilo se da bi rješenje možda moglo da bude razgraničenje, ali se tome EU, a naročito Njemačka, žustro usprotivila.