Srđa Janković, imunolog i član Kriznog štaba, izjavio je danas da očigledno "imamo prijetnju razbuktavanja epidemije" i da je u toku razmatranje mjera, ali je isključio uvođenje policijskog časa.
"Nažalost, došlo je do razbuktavanja, barem u Beogradu, koje još ne predstavlja prijetnju koja se ne može sanirati, samo ako budemo sada reagovali brzo i adekvatno", rekao je Janković.
On je kazao da ne može ništa zvanično da govori o mogućim novim mjerama, jer je razmatranje u toku, ali da bi isključio izuzetno restriktivne mjere, kao što je policijski čas.
"Jesmo bili pri kraju, na silaznoj putanji epidemijske krive i nadali smo se periodu sa nula slučaja i kraju prvog talasa, ali ovaj virus pravi iznenađenja od početka ove pandemije, ima biološke nezgodne osobine, bez obzira što smrtnost po broju zaraženih nije tako velika kao kod drugih virusa. Potencijal da zarazi ogroman broj ljudi nadmašuje druge pandemije sa kojima smo imali posla", istakao je imunolog.
Dodao je da i zemlje sa razvijenijim zdravstvenim sistemima, kao što je Njemačka, imaju povećanje broja zaraženih. Podsjetio je da su nakon ukidanja vanrednog stanja ostale da važe mjere koje su, zapravo, zamjenjene preporukama, kao što su nošenje maske u zatvorenom prostoru tamo gde dolazi do kontakata i fizička distanca.
"Kako su te preporuke sprovedene i da li je možda moglo da se razmatra da postoji i doza zakonske prinude, ja kao ljekar to ne mogu da analiziram", rekao je Janković. Istakao je da "svi moramo da učinimo više", bilo kroz mjere u vidu zabrana ili kroz podizanje svijesti.
"Učešće svih nas u zajedničkoj borbi je neophodno i u srži svih mera, čak i kad je policijski čas bio, govorili smo da ni to ne može uspeti, ako svi ne damo svoj doprinos. Događaji sugerišu da ćemo morati ipak to na neki način da podvučemo i pojačamo", smatra Janković.
Upitan o održavanju izbora u toku epidemije korona virusa, Janković je podsjetio na riječi Darije Kisić Tepavčević koja je ocijenila da je izlazak na izbore jednak odlasku u prodavnicu. Kazao je da su na njegovom biračkom mjestu sve mere sprovedene i da se nada da je tako bilo i na ostalim. Janković je naveo i da je epidemija oslabila i da su ostala izolovana žarišta "za koja smo se nadali da se mogu pojedinačno lokalizovati". Jasno je, kaže, da tamo gde postoji prenos virusa u iole značajnijem obimu - treba ograničiti kontakte.
Ukazao je na važnost nošenja maski i dodao da je tim vrhunskih naučnika iz Njemačke zaključio da se prenošenje usporava za 40 odsto ako svi nose masku, a to se onda nadodaje na sve ostale mjere - držanje distance, izolaciju, testiranje, što, kad se sve sabere stvara uslove za prekid prenošenje virusa.