Direktor Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. vijeku Milivoje Ivanišević izjavio je da su Bošnjaci i oni koji podržavaju lažni mit o "genocidu" nad Bošnjacima u Srebrenici pokrenuli rezoluciju u strahu da će srpska strana, koja raspolaže svim dokazima, prva podići tužbu za genocid u Srebrenici i okolini, ali nad Srbima.
"Zašto im se žuri, i njima i Nijemcima? Zato što nemaju nikakve argumente, a ako su im argumenti masovne grobnice onda neka odgovore otkud Srbi u tim masovnim grobnicama, a mi posjedujemo imena Srba čiji su posmrtni ostaci nađeni u tim masovnim grobnicama. Ne treba ih potcjenjivati. Guraju rezoluciju da bi dobili kvalifikaciju `genocid` i ublažili našu tužbu i argumente. Oni i ne raspolažu ničim", rekao je ranije Srni Ivanišević.
On je naglasio da je srpska strana, u smislu potencijalne tužbe, neuporedivo jača.
"Mi za razliku od njih imamo sve bitne činjenice. Znaju oni da Srbi imaju sve dokaze o genocidu nad srpskim narodom u Srebrenici. Oni se osnovano boje i zato su ponovo aktivirali rezoluciju", ocijenio je Ivanišević.
Ivanišević je podsjetio da je promocija njegove knjige "Hronika našeg groblja", koja se bavi zločinom nad Srbima u srebreničkom kraju, održana još 1994. godine.
"Ja sam namjerno naveo sve one koji su ostali u Srebrenici. Jesam li ja slikao ženu koja je zadnja ubijena u tom gradu? Jesam li tamo zatekao ikog živog? Nisam! Nismo našli ni zarobljenike žive. Ni logoraše, ni ljude koji su hvatani po srpskim selima i dovođeni u Srebrenicu. Samo mrtav grad", rekao je Ivanišević.
On smatra da je Srebrenica u to vrijeme planirana za glavni grad, kako je naveo, "te njihove džamahirije".
"Sve je bilo etnički očišćeno, a imamo i dokaz njihovog Glavnog štaba, njihove operativne grupe koji obaveštava Drugi korpus da se Srebrenica 100 odsto očisti. Uveliko je taj prostor viđen za povratak islama. Našli smo to kod nekih `ajatolaha čak i iz Irana`", rekao je Ivanišević.
Ivanišević je podsjetio da je memorandum na 132 strane o ubijenim Srbima u Srebrenici, Bratuncu, Milićima i Skelanima sa imenima stradalih, ali i imenima njihovih ubica, predat UN u junu 1993. godine, ali se ispostavilo da su administrativci Savjeta bezbjednosti – Tunižanin i Marokanac taj dokument sklanjali, a na dokumenta o muslimanskim žrtvama dodavali i nekoliko nula.
Prema njegovim riječima, najveću "zaslugu" za to da istina o Srbima tada ne dopre u svijet imala je bivši sekretar SAD Medlin Olbrajt.
"Sve su učinili da istinu o srpskim žrtvama sakriju. I sami smo dosta krivi. Sad sve čine da ta rezolucija bude izglasana, računajući da će srpska tužba i argumentacija imati malo manju vrijednost kada je već odlučeno da je tu bio genocid, a sami ne tuže jer nemaju činjenice", rekao je Ivanišević.
Generalna skupština UN danas bi trebalo da razmatra nacrt rezolucije o Srebrenici koju je bošnjački dio misije BiH pri UN inicirao samostalno, bez odluke Predsjedništva BiH, a čiji su predlagači Njemačka i Ruanda.
Rezoluciju u kojoj se dešavanja iz jula 1995. godine u Srebrenici kvalifikuju kao "genocid" će predstaviti stalni predstavnik Njemačke u UN Antje Lenderce, a sjednici će prisustvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine, na čijem čelu je bio vodeći izraelski istoričar i stručnjak za Holokaust Gideon Grajf, zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte. Komisija od 10 svjetskih eksperata zaključila je da Srbi nikada nisu imali takav plan ni u Srebrenici niti na bilo kom drugom mjestu.
Prije devet godina Rusija je uložila veto u Savjetu bezbjednosti UN na britansku rezoluciju o Srebrenici.