Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je da Beograd ostaje čvrsto opredijeljen za rješavanje problema na Kosovu i Metohiji razgovorom, uz posredovanje partnera iz EU, dok privremene institucije samouprave u Prištini sistematski ruše dijalog, posežući za unilateralizmom i nasiljem kao sredstvom za ostvarivanje ciljeva.
Petković je ukazao kako bi Kosovo i Metohija danas bili mnogo bolje mjesto za život i Srba i Albanaca da su privremene institucije samouprave u Prištini pola snage koju svakoga dana ulažu u produbljivanje antagonizama između Srba i Albanaca uložile u stvaranje stabilnosti i međunacionalnog povjerenja.
"Ali, to nije cilj (AljbinaI Kurtija i njegovih glasnogovornika, jer oni se i dalje nadaju da će Srbi nekud nestati i da će oni na bijelom konju ujahati i u sjevernu Kosovsku Mitrovicu i u UN - što se nikada neće desiti", naveo je Petković.
Komentarišući optužbe šefa poslaničke grupe "Samoopredjeljenja" Mimoze Kusari Ljilje da je Beograd kriv za zastoj u dijalogu, Petković je ukazao da je apsurd što takva optužba stiže od nekoga ko je "na političku funkciju došao na krilima Kurtijevih populističkih poruka o nevažnosti dijaloga sa Beogradom i izjavama da Prištinu ne obavezuju dogovori iz Brisela".
Petković je istakao da Ljiljajeva kao "osvjedočeni politički ekstremista" nema pravo da dijeli lekcije o demokratiji i podsjetio da je ona u Đakovici bila ideolog onih koji su prognanim Srbima sedam godina zabranjivali čak i da posjete groblja.
"Predstavnici `Samoopredeljenja` bi, umjesto što fraziraju o demokratiji i evropskim vrijednostima, trebalo na djelu da posvjedoče svoj demokratski kapacitet tako što će omogućiti formiranje Zajednice srpskih opština i tako oživeti briselski dijalog", poručio je Petković u pisanoj izjavi.
Ljiljajeva je danas ocijenila da će dijalog Beograda i Prištine biti u zastoju jer, kako je ocijenila, srpska strana nije imala volje da unaprijedi ovaj proces.