Ambasador Kine Li Ming organizovao je večeras prijem povodom uspješnog održavanja Trećeg foruma za međunarodnu saradnju Pojas i Put i stupanja na dužnost u Srbiji, naglasivši da su dvije zemlje duhovno povezane, jer imaju i hrabrost da se izbore za nezavisnost i samostalnost.
- Naša dva naroda duhovno su povezana, jer imaju hrabrost da se izbore za nezavisnost i samostalnost, kao i za pravdu i pravičnost, i zato smo prirodno dobri prijatelji i partneri - rekao je ambasador na prijemu, kojem su prisustvovali brojni članovi Vlade i predstavnici diplomatskog kora, među kojima su bili ambasadori Rusije i SAD, Aleksandar Bocan Harčenko i Kristofer Hil.
Kineski ambasdor je ocijenio i da će produbljivanje saradnje u oblastima kao što su kultura, sport i turizam donijeti novi sjaj u novoj eri odnosa Srbije i Kine.
Izrazio je zadovoljstvo što je obilazeći gradove kao što su Beograd, Novi Sad, Smederevo, i projekte poput brze pruge Beograd-Budimpešta, Željezaru u Smederevu i autoputeve, vidio dinamičnu izgradnju infrastrukturnih projekata, brzi razvoj gradova, pozitivnu atmosferu koja svuda vlada, kao i vitalni trend tradicionalnog prijateljstva Kine i Srbije.
- Dok idemo naprijed rame uz rame i radimo združenim naporima, naša uzajamno korisna saradnja će stalno nizati nove rezultate na tlu Srbije, koji će se vječno usaditi u srca naših naroda - rekao je Li.
Izrazio je zadovoljstvo što može da stupi na dužnost u Beogradu u važnom trenutku razvoja kinesko-srpskih odnosa. Ambasador je podsjetio da je prošle sedmice pratio predsjednika Vučića na Trećem forumu za međunarodnu saradnju Pojas i put, tokom kojeg se sastao sa predsjednikom Kine Si Đinpingom, što je rezultiralo nizom važnih konsenzusa i unapredilo kinesko-srpske odnose na novi istorijski nivo.
- Vladini resori i kompanije naše dvije zemlje potpisali su dvadesetak sporazuma o saradnji, koji pokrivaju široku lepezu oblasti kao što su privreda, trgovina, izgradnja infrastrukture, nauka i tehnologija, kultura i upravljanje slučajevima hitnosti, koji su doprineli daljem oslobađanju potencijala za saradnju - rekao je Li.
Ambasador je naglasio da je Sporazum o slobodnoj trgovini otvorio prozor za povećanje saradnje u dvosmjernim investicijama trgovine.
- Kvalitetni i specijalni proizvodi kao što su jabuka, vino, med, teletina, imaće dobru šansu da se plasiraju na ogromnom kineskom tržištu sa 1,4 miliona stanovnika - kazao je on.
Ambasador je podsjetio da su dvije strane potpisale srednjoročni akcioni plan o saradnji u okviru zajedničke izgradnje Pojas i put, koji predstavlja plan saradnje za budući period u važnim oblastim kao što su izgradnja infrastrukture, nauka i tehnologija i kultura, kao ubrizgavanje novog impulsa u kvalitetnu zajedničku izgradnju Pojasa puta.
Dodao je da je ponosan što je bio učesnik i svjedok tom važnom trenutku kinesko-srpske odnose, a svjestan sam i velike odgovornosti.
- Kina i Srbija su čelični prijatelji. Naši bilateralni odnosi su izdržali test globalnih promjena i postali čvršći. Ključni razlog za to je što se naše dvije strane stalno rukovode konsenzusima dvojice šefova država, a takođe i pridržavaju principa međusobnog poštovanja, ravnopravnog tretiranja, dijaloga i saradnje kao i zajedničke pobjede - rekao je ambasador.
Li Ming je naglasio da je potebno da svestrano ostvarujemo konsenzuse postignute između dvojice šefova država i neprestano produbljujemo međusobno političko povjerenje.
- Kineska strana čvrsto podržava Srbiju u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao i u zaštiti njenih nacionalnih interesa i narodnog dostojanstva - rekao je on.
Naglasio je da Peking visoko cijeni i to što se srpska strana pridržava principa "jedna Kina", razumije i podržava vitalne interese i značajne brige kineske strane.
- Dok neprestano učvršćujemo naše rezultate u oblasti izgradnje infrastrukture, moramo dalje istraživati nove tačke za rast u oblastima kao što su digitalna privreda, nauka i tehnologija, kao i zelena energija, koristeći komplementarne prednosti - rekao je ambasador.