U Srbiji je kranova sve više, kranisti konstantno fale gotovo na svakom gradilištu, i pored toga što njihove zarade idu i do 170.000 dinara mesečno. Štaviše, i ovo zanimanje spada u kategoriju deficitarnih.
Odgovornost je velika, fizički je, ali i mentalno, veoma teško je obavljati ovaj posao. Problem sa radom na kranu nije samo strah od visine, već i činjenica da u maloj kabini provedete 10 sati dnevno na velikoj visini, zbog čega nekada ne stignete da odete do toaleta.
- Nisam se školovao za ovaj posao, već sam sasvim slučajno počeo njime da se bavim. Otišao sam prije desetak godina na Maltu i tamo vidio da su potrebni kranisti. Položio sam za sertifikat i procijenjeno je da mogu nesmetano da se bavim tim poslom. Taj sertifikat važi tri godine, ali ne i izvan Malte, pa sam isti ispit polagao i dok sam živio u Njemačkoj, a i sada kada sam u Srbiji. Ovdje sam polagao teorijski ispit u centru za kulturu "Vlada Divljan", a ukoliko se dobro sjećam, mislim da je taj dio koštao 38.000 dinara. Cijeli kurs traje tri mjeseca i na kraju se dobije dozvola za rad - kaže Branko (42) kranista u jednom preduzeću iz Beograda i dodaje:
"Ne mogu da kažem da imam strah od visine kao većina, ali neka neprijatnost sigurno postoji. Nije lako sjediti u kabini na 30, 40 ili 50 metara od zemlje, pogotovo kad osjetite kako se kran ljulja. To je mali prostor, u zavisnosti od godine proizvodnje neke kabine imaju i klimu i grijanje, a neke ne, pa se i uslovi rada mijenjaju u zavisnosti od vremenskih prilika. Mada je svima jasno da kada je jak vetar onda imamo slobodan dan", dodaje Branko.
Ne postoji starosna granica za posao kraniste, a među kranistima ima i veliki broj penzionera. S druge strane, djevojaka gotovo da nema, što nije rijedak slučaj u nekim drugim zemljama.
"Među nama ima kolega raznih godina. Neki ostanu, a neki brzo odustanu. Sa strane ovo djeluje kao lak posao, ali vjerujte da nije. Ipak, bio bih neiskren ako bih rekao da su plate male, mada mislim da treba da budu veće. Ne samo ja, nego sve moje kolege. Konkretno meni je satnica 650 dinara, što znači da mjesečno zaradim između 160.000 i 170.000 dinara u zavisnosti od broja sati i slobodnih dana. Nije to loše, ali zaista smatram da bi, imajući u vidu da je posao takav kakav jeste, satnica trebalo da bude oko 1.000 dinara. Zato nas je valjda i ovoliko malo, a vjerujete nema gradilišta na kojem nisu potrebni kranisti", smatra Branko.
Pojedini kranisti smatraju da satnica za ovaj posao bi trebalo da bude veća, zbog velike odgvornosti koju zaposleni ima i činjenice da najmnja greška može da bude kobna.