Počev od Facebooka do Telegrama, u novim objavama online kriptogrupa na Balkanu posljednjih dana dominiraju pokušaji razočaranih Kosovara da prodaju opremu za rudarenje - često ispod svake cijene, prenose Vijesti.me.
- Ima dosta panike i oni prodaju ili pokušavaju da premjeste opremu u susjedne zemlje - kazao je za "Guardian" kriptoKapo, kripto investitor i administrator jedne od najvećih online kriptozajednica u regionu.
Ova panična aktivnost uslijedila je nakon što je kosovska vlada krajem prošle godine objavila privremenu zabranu rudarenja kriptovaluta u okviru vanrednih mjera izazvanih energetskom krizom.
Jedan bitkoin vrijedi preko 32.000 evra
Bitkoin i druge kriptovalute stvaraju se ili "rudare" visokonaponskim računarima koji se takmiče u rješavanju složenih matematičkih zadataka u procesu koji iziskuje veliku potrošnju električne energije.
Razlog popularnosti rudarenja na Kosovu, je očigledan, piše britanski list. Jedan bitkoin vrijedi preko 32.000 evra, dok je na Kosovu struja među najjeftinijima u Evropi dijelom zbog toga što 90 posto domaće energetske proizvodnje potiče od sagorijevanja velikih rezervi lignita.
Međutim, zlatno doba rudarenja na Kosovu je završeno - makar za sada - a razvoj događaja na Kosovu ukazuje na jedno od velikih pitanja povodom budućnosti bitkoina i drugih digitalnih valuta.
Prema posljednjim proračunima Kembridž univerziteta rudarenjem bitkoina na godišnjem nivou utroši se 125,96 teravat sati struje, što je više od potrošnje Norveške, Argentine, Holandije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.