Ministar pravde Srbije Maja Popović izjavila je da je kvalifikacija događaja koji su se odigrali u Srebrenici kao "genocida" nedopustiva, netačna i pravno neprihvatljiva i da je namjera podnosilaca prijedloga rezolucije stigmatizacija srpskog naroda.
Popovićeva je navela da prijedlog rezolucije potpuno iskrivljeno predstavlja kontekst i događaje koji su uslijedili poslije pada Srebrenice.
Ona je istakla da se njime prikrivaju događaji u vezi sa Srebrenicom od 1992. do 1995. i monstruozni zločini nad srpskim stanovništvom.
"Predlaganje ove rezolucije poslije 30 godina pokušaj je ponovne destabilizacije odnosa u regionu koja može imati nesagledive posljedice. Ovo posebno iz razloga što je pravda za srpske žrtve na prostoru bivše Jugoslavije bila nedostižna", rekla je Popovićeva za "Večernje novosti".
Podsjetila je i na Nasera Orića, koji je slobodan, a pod čijom komandom su upravo u Srebrenici i okolini izvršeni najmonstruozniji zločini nad srpskim civilnim stanovništvom.
"Sjetimo se i oslobađajuće presude za Antu Gotovinu i ostale optužene za najveći progon civilnog stanovništva poslije Drugog svjetskog rata u operaciji `Oluja`, odsustvo bilo koje optužnice za operaciju `Bljesak`, oslobađajuće presude za Ramuša Haradinaja za zločine nad srpskim civilima na Kosovu i Metohiji", kaže Popovićeva.
Zatvaranje očiju za zločine koji su se dogodili nad srpskim stanovništvom, smatra ona, ne doprinosi održavanju teško uspostavljenog mira među narodima u regionu.
Popovićeva je istakla da će se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naredne sedmice ponovo boriti u UN za odbranu interesa srpskog naroda da bi spriječio da usvajanjem rezolucije cijeli srpski narod bude obilježen kao genocidan.
"Posebno se mora imati u vidu da genocidna namjera nije postojala, niti je takva namjera ikada dokazana, a što su potvrdili i najveći svjetski stručnjaci, kao što su Еfraim Zurof i Jehuda Bauer", napomenula je Popović.
Na pitanje koliki su izgledi da se pokrene revizija tužbe BiH protiv Srbije i zatraži isplata ratne odštete, ako se 23. maja u UN usvoji rezolucija o genocidu u Srebrenici, Popović kaže da kako genocida u Srebrenici nije bilo, ne postoji pravni osnov za reviziju postojeće presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije, niti za pokretanje nekog novog postupka.
Kada je riječ o tome da li Srbija ima mehanizam da omogući bolji tretman haškim optuženicima Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, Popović kaže da Srbija godinama insistira da svi njeni državljani, koji su osuđeni pred Tribunalom za bivšu Jugoslaviju, kaznu zatvora služe u svojoj zemlji.
Popović je navela da srpske vlasti kontinuirano ukazuju na neljudske uslove u kojima se nalaze Srbi protiv kojih se vode ili su okončani postupci pred Tribunalom.
Smatra nedopustivim dugogodišnje neodlučivanje i negativno odlučivanje o molbama osuđenika za puštanje na uslovni otpust, jer nepostupanje Mehanizma po tim molbama ili odbijanje molbi, za njih praktično predstavlja izricanje smrtne kazne, imajući u vidu njihove godine života i zdravstveno stanje, koje je često uzrokovano neadekvatnom ljekarskom njegom.