Izvjestilac Komiteta ministara Savjeta Еvrope Dora Bakojani preporučila je Parlamentarnoj skupštini Savjeta Еvrope da predloži Komitetu ministara da Priština postane član Savjeta Еvrope, ali je to izazvalo podjele među parlamentarcima u Strazburu.
Bakojani se u Parlamentarnoj skupštini, u kojoj je počela rasprava o zahtjevu Prištine, požalila da je od objavljivanja izvještaja, na osnovu kojeg je i preporučila da se glasa za prijem Prištine u Savjet Еvrope, dobila kritike i uvrede od predstavnika država koje ne priznaju samoproglašenu nezavisnost Kosova.
Njen prijedlog da Priština postane član Savjeta Еvrope izazvao je podjele među parlamentarcima u Strazburu, jer su jedni pozdravili tu ideju, dok joj se jedan broj dio poslanika protivi.
Oni koji se protive naveli su da prištinske vlasti nisu ispunile neophodne uslove poput formiranja Zajednice srpskih opština i zaustavljanja eksproprijacije zemljišta na sjeveru Kosova i Metohije.
Dok poslanici iz redova evropskih liberala i demokrata, kao i socijalista, podržavaju prijedlog Bakojani, u Ujedinjenoj evropskoj ljevici priznaju da nemaju jedinstven stav.
Izvjestilac ove grupacije, bivši premijer Grčke Aleksis Cipras ukazao je da nema lakih rješenja za mir i da odluka koja se donese mora da bude vrijedna, jer može da napravi razliku između rata i mira.
Jedinstven stav nemaju ni u Еvropskoj narodnoj partiji, čiji je predstavnik Žolt Nemet rekao da ta grupacija podržava članstvo Prištine u Savjetu Еvrope, ali da neće podržati izveštaj Bakojani iz tri razloga.
Kako je objasnio, prvi je taj što je Kosovo od tri tražena uslova ispunilo samo jedan, i to vraćanje zemljišta manastiru Visoki Dečani, drugi je što se prijemom Prištine u Savjet Еvrope ruši spoljna i unutrašnja stabilnost Srbije, a treći je taj što je takav prijem suprotan principima Savjeta Еvrope.
Na kršenje elementarnih principa Savjeta Еvrope u slučaju prijema Prištine u članstvo te organizacije ukazala je i šef srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Еvrope Biljana Pantić Pilja, ističući da se nikada nije desilo da se o tome odlučuje dvotrećinskom većinom, a ne konsenzusom, kao što se odlučivalo do sada.
Ona je rekla da je Odbor za politička pitanja i demokratiju glasao protiv svih deset amandmana koje je predložila srpska delegacija, kao i protiv amandmana koji su predložili članovi italijanske delegacije i jedan član delegacije Mađarske.