Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da se srpski narod jedinstveno bori protiv rezolucije o Srebrenici koja je za Srbe neprihvatljiva, nesprovodiva jer nema nikakvu ideju pomirenja, već je njena namjera da riješi srpsko pitanje na Balkanu.
On je naglasio da Srbija i Republika Srpska vode veliku borbu da istina dođe do svih, iako je pritisak ogroman i Srbi se gledaju kao prirodni neprijatelj kolektivnog Zapada.
"Protiv toga se mi borimo. Ovo nije upereno samo protiv Republike Srpske. Srbija se bori jer su u pitanju svi Srbi koji žive bilo gdje u svijetu. Svjetlo je to da smo mi Srbi jedinstveni", naglasio je Vulin.
Vulin je istakao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uložio puno napora da istina dođe do svih i da sva borba koja se vodi je borba da srpski narod pokuša, ne samo da pobijedi, već da učini istinu o sebi poznatom, te da se više od toga ne može učiniti.
On je naveo da je evidentno da se ovdje prelamaju interesi veći od srpskog naroda.
"Ali nama je ovaj prostor jedini, mi ovde živimo", napomenuo je Vulin.
On je naveo da je sve upereno isključivo protiv Srba i da je cilj unitarna BiH, kao i to da Srbi nemaju jedinstvenu državu.
"Cilj je opravdati prošlost, da bi se opravdala buduća dešavanja. Sva naša borba jeste da srpski narod pokuša ne da pobijedi, već da učini istinu o sebi poznatom. Mi više od toga ne možemo da tražimo. Pritisak je ogroman, cijela ЕU, NATO pakt i dobar dio islamskih zemalja", rekao je Vulin večeras za RTRS.
On je naglasio da i Srbi ne mogu da se pomire sa tim da su hiljade i hiljade Srba stradale u Bratuncu.
"Oko čega da se mirimo? Kakvo pomirenje? Oko Nasera Orića? Je li se mirimo sa tim da je Naser Orić slobodan čovjek i da je to sasvim u redu. Je li srpski narod treba da se stidi pred Nijemcima koji su odgovorni za dva svjetska rata i 80 miliona mrtvih? Je li se oko toga mirimo, je li to treba da bude ta rezolucija, je li to pomirenje? Ne možemo sa tim da se mirimo", poručio je Vulin.
Vulin je upitao ko je odgovoran za genocid nad Srbima u NDH?
"Ustaše, Pavelićeve sluge, fašisti, niko ne pominje Hrvate", rekao je Vulin, te dodao da je rezolucija uperena samo i protiv Srba.
On je rekao da problem predstavlja to što međunarodno pravo nije preživjelo.
"Ubijanjem međunarodnog prava ubijen je bezbjednosni međunarodni poredak. Cilj je ponovno uspostavljanje bezbjednosnog međunarodnog poretka. Zato se nadam dogovoru velikih", rekao je Vulin.
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović rekao je da rezolucija u Srebrenici predstavlja diverziju s ciljem odvraćanja pažnje sa stvarnih problema na globalnom nivou i ponovnog aktuelizovanja tema o kojima se narodi u BiH nikada neće saglasiti.
Bukejlović je naveo da je riječ o stavljanju stigme na kompletan narod, naciju, na buduće naraštaje, te dovođenju u pitanje egzistencije Republike Srpske.
On je rekao da je problem to što su dvije zemlje koje su najmanje pozvane da govore o ovoj temi - Njemačka i Ruanda našle za shodno da budu inicijatori ove rezolucije zajedno sa ambasadorom BiH pri UN Zlatkom Lagumdžijom, bez saglasnosti Predsjedništva BiH, u kojem mora da postoji jedinstven stav, pogotovo o ovakvom pitanju.
Bukejlović je rekao i da je vidljiv pritisak svjetskih sila na Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Hrvatsku kada je riječ o rezoluciji u Srebrenici i namjerom da ona bude progurana na velika vrata.
Bukejlović je naglasio da bi Crna Gora trebalo da bude uzdržana, te podsjetio na istoriju podlijeganja Sjeverne Makedonije pritiscima Zapada.
Savjetnik predsjednika Republike Srpske Ognjen Tadić naglasio je da je važno građanima reći da niko rezoluciju ne želi da donese radi prošlosti, već je problem što se donosi radi budućnosti i toga da bi se njom falsifikovao kontekst istorijskih okolnosti i uticalo na razvoj političkih događaja koji predstoje.
"U rezoluciji se provlače teze koje su potpuno netačne. To je pokušaj da se tekstom rezolucije pokriju odluke Haškog tribunala", rekao je Tadić.
Tadić je naveo da su sporni i motivi koji su neprihvatljivi i dolaze od spornih predlagača - Njemačke i Ruande, kao i da postoji pokušaj kako bi Njemačka vratila status velesile.
"Ti motivi, ne samo da su sporni, nego su i bolesni", smatra Tadić.
On je naveo da neko BiH želi da ocijeni kao prostor širenja sopstvenih interesa, te dodao da se ništa ne završava rezolucijom, nego počinje proces.
"Taj proces ima za cilj da se u startu svaka aktivnost srpskog naroda koji pruža otpor zlu, proglasi ne kao otpor slobodnih ljudi, nego kao otpor nekakvih genocidaša koji je nelegitiman i neprihvatljiv za civilizovan svijet", pojasnio je Tadić.