Ambasada Ruske Federacije u Srbiji objavila je danas povodom najava da bi Sjedinjene Američke Države mogle da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije fotografije rafinerije u Pančevu.
Na jednoj fotografiji se vide posljedice NATO bombardovanja postrojenja 1999. godine, a na drugoj fotografiji iz 2024. godine je obnovljena rafinerija uz aktivnosti "Gasprom njefta" u okviru rusko-srpskog prijateljstva.
"Umjesto hiljadu laži ambasadora Hila“, poruka je ruske ambasade u Srbiji.
Tokom NATO bombardovanja rafinerija je besomučno gađana čak sedam puta, a 4. aprila 1999. godine u udaru su stradala trojica radnika.
Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil pravdao je mogućnost uvođenja sankcija NIS-u riječima da bi promjena vlasništva donijela "više mira i prosperiteta i ovdje i u regionu".
"Ruski vlasnici NIS-a koriste svoj dio profita da finansiraju sukob protiv Ukrajine i ugroze stabilnost na Balkanu i širom Еvrope, a ne da investiraju u budućnost Srbije“, rekao je američki ambasador.
Na to je odgovorio potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin poručivši da "ni jedna generacija Srba nije bila neprijatelj Rusije neće to biti ni ova".
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je za ovu nedjelju niz sastanaka sa zvaničnicima Zapada ali i Rusije povodom mogućih sankcija. U susret sastancima poslao je jasnu poruku da kao predsjednik nije spreman da u ovom trenutku uopšte razgovara o potencijalnom uvođenju sankcija Srbije Moskvi.
Rafinerija u Pančevu:
— Posolьstvo Rossii v Serbii (@AmbasadaRusije) December 17, 2024
1999. godine - NATO Air Force 🇺🇸
2024. godine - Aktivnosti “Gasprom njefta” u okviru rusko-srpskog prijateljstva 🇷🇺🤝🇷🇸
Umesto hiljadu laži ambasadora Hila.
📷 Z.Jovanović / Večernje novosti, Naftna industrija Srbije pic.twitter.com/xE9IpCmzK6