Na Kosovu i Metohiji prisutna je anahrona i retrogradna ideologija mržnje koja duže od dvije decenije nastoji da potre i uništi sve ono što je drugačije, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković u Beogradu na Memorijalnom koncertu povodom obilježevanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma.
"Ne nazivamo ni slučajno, ni bezrazložno masovno nasilje nad nealbanskim življen Kosova i Metohije iz 2004. godine `martovskim progromom`. To je signal i upozorenje da u srcu Evrope na snazi imamo ništa drugo do povampireni fašizam", naglasio je Selaković na koncertu upriličenom u znak sjećanja kada je 9. i 10. novembra 1938. godine širom NJemačke, Austrije i tada okupirane Čehoslovačke počeo pogrom Jevreja poznat kao "Kristalna noć".
Selaković je upozorio na nove pojavne oblike fašizma u Evropi i svijetu, kroz fizičko i verbalno nasilje.
On je sunarodnicima i sugrađanima na Kosmetu uputio poruku ohrabrenja i podržao ih u mirnoj demokratskoj borbi za zaštiti prava na postojanje, naglašavajući da Srbija neće dozvoliti sebi da reagujući na ideologiju mržnje i sama postane zatrovana mržnjom.
"Srbija ide napred, ponosna na sopstvenu slobodarsku i antifašističku tradiciju i identitet. Svojim ponašanjem danas, kao i u Drugom svetskm ratu, svedoči da su njene osnovne vrednosti sloboda i pravda", naveo je Selaković u obraćanju prisutnima u Narodnom pozorištu.
Prenoseći pozdrave u ime predsjednika Srbije i Vlade Srbije on je istakao da se Srbija dosljedno zalaže za mir i dijalog među narodima na Balkanu, Evropi i svijetu i biće u prvim redovima borbe protiv svih oblika političkog ekstremizma i ostaće odana svojim demokratskim vrijednostima i tradiciji.
On kaže da se mora spriječiti da se ikome ikada ponovi Holokaust.
Selaković je prethodno podsjetio da je nasilje u "Kristalnoj noći" 9. i 10. novembra 1938. godine označilo početak državnog organizovanog, pravno legitimisanog i javno podržanog progona Jevreja, kao početka Holokausta, što je završilo da šest miliona jevrejskih žrtava djece, žena i muškaraca.
On je podsjetio da su slično Jevrejima u Drugom svjetskom ratu stradali i Romi i Srbi, a da su Srbi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj zatirani, te da su Srbi zlo iskusili i na svojoj koži zajedno sa jevrejskom braćom i sestrama.
"Srpska kolektivna svest i naša državnotvorna ideologija je trajno oblikovana antirasizmom i antifašizmom", rekao je on.
U nastavku programa je održan koncert klasične muzike u izvođenju Srpskog kamernog orkestra. Organizator Memorijalnog koncerta je Vladin Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Memorajalnom koncertu prisustvovali su izaslanik predsjednika Srbije, predstavnici Skupštine Srbije, Vlade Srbije, predstavnci sudske vlasti, veterani Drugog svjetskog rata, preživjeli zarobljenici logora smrti i preživjeli Holokaust, nosioci Ordena narodnog heroja, najviših ratnih odlikovanja i medalja za hrabrost.
Bili su prisutni i predstavnici diplomatskog kora, jevrejske i romske zajednice, vjerskih zajednica, velikog broja naučnih instituta, muzeja, arhiva, ugledne ličnosti iz oblasti kulture, nauke i obrazovanja.
Nasilje koje se dogodilo na njemačkim ulicama i trgovima 9. novembra 1938. godine označilo je početak državno organizovanog, pravno legitimisanog i javno podržanog progona Jevreja koji je završen ubistvom šest miliona nedužnih muškaraca, žena i djece.
Taj događaj poznat kao "Kristalna noć" smatra se simboličnim početkom Holokausta i obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma.