Stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba i uskraćivanje mogućnosti njihovog opstanka jedini je cilj režima u Prištini. To je glavna poruka predsjednika Srbije iz Njujorka.
Aleksandar Vučić pred Savjetom bezbjednosti govorio je o svakodnevnom maltretiranju srpskog stanovništva, o pokušajima ubistva, o 470 nekažnjenih napada na Srbe. Položaj srpskog naroda je drastično pogoršan od aprilskih izbora u četiri opštine na sjeveru Kosova i Metohije prošle godine. Kap koja je prelila čašu je najnovija odluka Prištine kojom se zabranjuje dinar, kaže Vučić.
"Podatak da Srbija isplaćuje 60.946 plata i penzija iz budžeta u dinarima kao i 2.430 studentsikih stipendija, da finansira javne kuhinje koje zadovoljavaju osnovne potrebe oko dvije hiljade socijalno ugroženih građana pokazuje da je ova mjera napad, prije svega na srpsku populaciju i da ona dodatno otežava situaciju na Kosovu i Metohiji. Očigledno je da ova odluka lišava veliki broj ljudi osnovnog sredstva za život", rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.
A prema Aljbinu Kurtiju, koji je prisustvovao na sjednici organizovanoj na zahtjev Srbije, tzv. Kosovo bastion je ljudskih prava. Srbima se ne brani ništa, Kosovo ne sprovodi etničko čišćenje, a Srbija vodi kampanju protiv Kosova, tvrdi Kurti.
"Naša odluka o dinaru ni na koji način ne sprečava Vladu Srbije da obezbjeđuje finansijsku podršku Srbima sa Kosova. Sve ostalo je lažna propaganda usmjerena na povećanje etničkih tenzija. Cilj propisa je osiguranje transparentnosti i legalnosti novca koji ulazi na Kosovo, što mora biti u skladu sa našim ustavom i monetarnom politikom Еvropske unije", rekao je Aljbin Kurti, premijer privremenih institucija u Prištini.
Kurtijev govor nije ubijedio ambasadore UN-a. O jednostranim odlukama Prištine na početku sjednice obavijestila ih je šefica UNMIK-a. Iako su kosovske vlasti saopštile da će odložiti primjenu odluke na mjesec dana, kamionu sa srpskim novcem nije dozvoljen ulazak na Kosovo, a to zabrinjava, kaže Karolin Zijade.
"Odluke, bez obzira na njihovu legalnost, moraju da uzmu u obzir i uticaj na pogođeno stanovništvo. U suprotnom, takvo delovanje ne samo da povećava tenzije već slabi potencijal za dugotrajan mir i sigurnost svih zajednica na Kosovu", rekla je Karolin Zijade, šef Unmika.
Uz Srbiju su stali njeni tradicionalni saveznici, Kina i Rusija.
"Danas smo svjedoci politike povezane sa etničkim čišćenjem koje se dešava pred našim američkim i evropskim kolegama koje ugađaju Prištini. Zapadni samoproklamovani zagovornici ljudskih prava čine sve od sebe da to ignorišu", rekao je Dmitrij Poljanski, zamjenik ambasadora Rusije u UN.
Na strani Srbije, barem kada su u pitanju jednostrani potezi Prištine poput ukidanja dinara, bile su i brojne države koje su priznale takozvano Kosovo.
"Još jednom pozivamo na hitno odlaganje ovog plana dok dok se ne nađe zadovoljavajući način rešavanja spora, koji bi bio u skladu sa evropskim standardima", rekla je Linda Tomas Grinfild, ambasador SAD pri UN.
Vanredna sjednica Savjeta bezbjednosti UN-a održana je na zahtjev Srbije, a povod je bio upravo odluka Prištine da jedina valuta na Kosovu i Metohiji od prvog februara bude evro. Iako je bilo pritisaka da se zatvori za javnost, predsjedavajuća Gvajana odlučila je da sjednica bude otvorena.